Kada je psiholog Carl Alasko jednog dana, umoran od svih tih problematičnih priča, sjeo na kauč i pitao se što je zajedničko svim pacijentima – odgovor se nametnuo sam od sebe. Ta svi su imali problem kojeg su zdušno poricali prije nego li je on i nastao. Znate već te fore: ‘Nemam problema s alkoholom’, ‘Volim svoju ženu iako se tu i tamo počastim nekom drugom’, ‘Mogu kontrolirati svoj bijes’. Iako su ti mehanizmi ponekad doista opravdani budući da služe za obranu ega, jer bi nam se u suprotnom moglo dogoditi da se slomimo pod teretom naše nesavršenosti, život će vam biti puno lakši kada jednom za promjenu priznamo svoju krivicu i naučimo se nositi s odgovornošću.

5 osnovnih zahtjeva za sretnu vezu
No, kada mu je već tako dobro krenulo s popisima odlučio se malo pozabaviti i nesretnim ljubavnim vezama i napraviti popis osnovnih zahtjeva na koje bismo trebali pripaziti ukoliko želimo uspješnu vezu. Dakle, partner mora biti fizički dostupan (čitaj, nije u braku ili vezi), mora biti financijski samostalan (da ne očekuje da vi svaki put plaćate pizzu i kino), emocionalno dostupan (spreman na kompromise), po mogućnosti da može funkcionirati bez svojih ovisnosti te konačno da dijelite slične vrijednosti i etiku. Iako u ovoj zadnjoj točki doista ima prostora za razlike, činjenica je da je psiholozi već unaprijed znaju što mogu očekivati kad im pacijenti počnu govoriti da se razlike privlače! Dobrodošli u patološku vezu!
6 točaka za konstruktivnu svađu
Ok, ovo je sve naravno idilično u teoriji, no kako stvari funkcioniraju u praksi jer istraživanja su već odavno pokazala da svađa ne samo što zbližava nego i produžava život. No, prije nego što krenete u napad dobro je svladati pravila igre. Naime, nije fora u tome da odaberete jedan od tri moguća stila sukoba (izbjegavanje svađe, agresivni stil ili onaj nepredvidljiv) nego da se držite svih 6 točaka koje čine konstruktivni sukob. Dakle, prije nego se bacite u raspravu, pitajte osobu je li spremna, jer sve drugo bi se moglo usporediti s onim kada nekoga ubacite u autu i odvezete bez dopuštenja.

Sjednica ili kućna rasprava?
Potom formulirajte vaš zahtjev tako da druga strana može odgovoriti samo s tri odgovora – ‘da’, ‘ne’ ili ‘daj mi još malo vremena’. Da ne bi bilo zabune, samokontrola je jako bitna i nitko vam se neće potpuno otvoriti ako u vama kuhaju emocije, a glas pišti kao ekspres lonac. No, budući da si rijetko tko može priuštiti moderatora, pobrinite se da se na stolu nađe kakva štoperica tako da svaka strana ima 3-5 minuta da mirno iznese svoj problem.
I konačno, kada dobijete odgovor na vaš zahtjev s početka rasprave, ne zaboravite formulirati i zaključak. Po mogućnosti da bude kratak i sladak! Kad je rasprava gotova, neka vam ne padne na pamet izvlačiti neke rečenice tijekom večere iz konteksta. Jer, one su previše emocionalno nabijene da bi se o njima ležerno razgovaralo. Ako ništa od ovog ne pomogne, slobodno posegnite za brojem terapeuta.
Naslovna fotografija: Unsplash+