Da jutarnja mučnina nije šala mogu vam potvrditi mnoge žene, a jedna od njih je čak otkazala i veliko vjenčanje. “Naprosto se nisam mogla nositi s tako velikim stresom kada mi je toliko puno energije odlazilo na mučnine. Naravno da sam isprobala sve moguće trikove, no nažalost nije bilo baš nekog efikasnog lijeka. Pozlilo bi mi čak i kada bi neku hranu ugledala na ekranu televizije. I tako prva tri mjeseca doslovce svaki dan, otkrila nam je Tanja (30).”
Protein GDF15
Iako naravno, jutarnje mučnine imaju mnoštvo oblika i variraju od onih blagih do žestokih, među koje se ubraja i hiperemeza gravidarum što rezultira stalnim povraćanjem, činjenica je da čak 80% trudnica pati od jutarnjih mučnina. Razlog? Do sada bi vam liječnici govorili da je glavni krivac nagli porast estrogena, progesterona i hormona trudnoće HCG, no sada su znanstvenici sa Sveučilišta Cambridge konačno dokazali da je za ekstremnu mučninu u trudnoći ključan protein nazvan GDF15. U ranoj fazi trudnoće tijelo proizvodi puno GDF15 kako bi osiguralo da imunološki sustav majke ne odbaci embrij.
Nove metode liječenja
Ali kakve to sada ima veze s jutarnjom mučninom? Naime, još je 2017. godine jedna studija pokazala da GDF15 izravno djeluje na centre za apetit u mozgu i vjerojatno smanjuje apetit kod ljudi koji nisu trudni. Međutim, kad razina GDF15 u krvi trudnice naglo poraste tijekom trudnoće i majka snažno reagira na hormonske promjene, to dovodi do mučnine. Sve ovisi o razini GDF15 majke prije trudnoće: žene s niskom koncentracijom GDF15 u krvi imaju veći rizik od teške mučnine i jakog povraćanja tijekom trudnoće od žena koje već imaju visoku razinu GDF15 prije trudnoće. A to sada znači i da trudnice koje pate od ekstremnog oblika mučnine imaju mutaciju gena koja dovodi do vrlo niske razine GDF15.
Srećom, punom parom se radi na razmatranju metoda kojima bi se u budućnosti sve te mučnine mogle i zaobići. Jedna od njih je ta da žene prije trudnoće povećaju toleranciju na GDF15 uzimanjem lijekova, a drugi bi uključivao lijekove koji bi blokirali veznu točku GDF15, tako da se hormon više ne može vezati za odgovarajuće receptore u mozgu.
Naslovna fotografija: Unsplash