Klub liječenih ovisnika

ZAŠTO PHUBBING BOLI: Kako smo došli do toga da partneru moramo reći – ‘Dragi, ili mobitel ili ja’?

Nika Kovačić
03.09.2023.

10 načina kako prestati ignorirati vaše sugovornike, prijatelje, kolege, partnere i slučajne strance i ne gledati ekran mobitela kao hipnotizirani. Iako, sada kada je već spominjemo, hipnoza možda uopće nije loša ideja.

Kada su se pojavili prvi smartphoneovi na našem tržištu, sjećam se da ih je moj kolega novinar izbjegavao u širokom luku jer nije volio biti u društvu nekoga tko se smatra pametnijim nego on. I dosta, godinama je izbjegavao korištenja novih mobitela, zadovoljavajući se s 3G generacijom mobitela. A onda je vrag uzeo šalu. Ili je bolje reći smjestili su mu učenici iz razreda, gdje se zaposlio nakon što je odustao od novinarstva, jer su skupili lovu ne bi li najdražem profesoru kupili pristojan smartphone. Bilo je to nešto kao humanitarna akcija iz samilosti jer učenici nisu mogli podnijeti da se tako duhovit, pametan i u duši moderan profesor blamira s krntijom od Blackberryja.

Fizički prisutni, a duhom tko zna gdje

No, ono što je započelo kao prisilno navikavanje na smartphone, uskoro će završiti na odvikavanju od neprestanog gledanja u mobitel. I što je najgore – ignoriranju svih sugovornika za stolom, pa čak i u razredu. Iako, dalo bi se sada raspravljati je li to možda bio samo dobro osmišljen plan njegovih učenika kojima je u interesu bilo da se nesretnik svako malo izgubi u svome ekranu. Umjesto da ih neprestano proziva da se vrate na temu i koncentriraju na gradivo.

Za one koji nikada nisu čuli za fenomen phubbing, riječ je o složenici dvije engleske riječi phone (telefon) i snubbing (ignoriranje), a koje označavaju socijalno gledano, vrlo čudno ponašanje. Vi nešto pričate, a druga osoba, fizički pored vas, samo glavom tu i tamo kima, posve nesvjesna vaše priče jer je duhom – tko zna gdje. A vjerojatno ne bi dignula ni glavu da joj kažete da su upravo stigli rezultati istraživanja koji su objavljeni u časopisu Frontiers in Psychology a koji tvrde da ovakvo ponašanje itekako može ubrzati kraj vašeg braka te smanjiti razinu zadovoljstva i sreće. Evo kako ponovo doći k sebi…

Detektirajte problem: Prvi korak je prepoznati da imate problem s phubbingom. Pripazite posebno na one trenutke kada ste u iskušenju da provjerite telefon dok ste u društvu.

Ručak bez moba: Postavite si ciljeve kako smanjiti phubbing. Na primjer, možete odlučiti da ćete tijekom obroka ili kad ste s prijateljima i obitelji, telefon držati dalje od sebe ili ga staviti na tiho.

Silent mod: Isključite nepotrebne obavijesti ili postavite telefon na tihi način tijekom sastanaka, obroka i druženja. To će vam pomoći da ne provjeravate svoj uređaj non-stop.

Prednost imaju živi ljude: Postavite prioritete za svoje međuljudske odnose. Kad ste u društvu, dajte prednost stvarnom kontaktu s ljudima, a ne virtualnom svijetu.

Priznajte prijateljima da imate problem: Razgovarajte sa svojim prijateljima i obitelji o tome da želite smanjiti phubbing. Možete se međusobno poticati da budete što više prisutni u trenutku.

Fizičke barijere: Stvarajte fizičke barijere koje će vam pomoći da se suzdržite od provjeravanja telefona, poput ostavljanja telefona u torbi ili džepu.

Društvene igre ili aktivnosti: Kad se nalazite s prijateljima ili obitelji, pokušajte se angažirati u aktivnostima koje zahtijevaju vašu punu pažnju, kao što su, primjerice – društvene igre ili sportske aktivnosti i igre.

Samokontrola: Rad na samokontroli je ključan. Prepoznajte situacije kada osjećate potrebu za provjerom telefona i pokušajte odgoditi taj čin barem nekoliko minuta.

Vrijeme za staru ovisnost: Postavite određeno vrijeme tijekom dana kada ćete aktivno koristiti svoj telefon ili druge uređaje, a izvan tog vremena se trudite što više biti prisutni u trenutku.

Zamjenske aktivnosti: Umjesto da neprestano provjeravate telefon, pronađite druge aktivnosti koje vas ispunjavaju, kao što su čitanje, šetnja, meditacija ili razgovor s ljudima.

Naslovna fotografija: Unsplash+

Pročitaj više

Od Miley Cyrus koja pjeva himnu našeg doba da je nitko ne može bolje voljeti od same sebe do afirmativnih citata na društvenim mrežama i majicama. Self-love je pojam koji doslovce trči za nama. No, koristimo li pojam self-love da bismo skupljali lajkove, prodavali proizvode, spike, sami sebe tješili ili ga doista i živimo?

Template isprike

Kada su u igri prljave manipulacije, lažne optužbe i izvrtanja istine – nema do narcisa. Srećom, psiholozi su popisali najučestalije reakcije i rečenice koje će vam mrtav-hladan sasuti u lice narcisoidni partner ako ga uhvatite u prevari

ŠKOLA GLUME

Ako najpoznatiji posrednik za ljubav i seks naših dana koristi neke tajne algoritme da bi pročitao naše skrivene želje i erotske snove, onda i mi možemo malo analizirati Tinder. Brojke na sunce! I kako to da je baš vrijeme između 17. i 23. dana idealno za prvi dejt?

kakvi ste u vezama?

Priželjkujete li duge razgovore do kasno u noć ili ste sasvim zadovoljni s vezom u kojoj poruka stigne svaki drugi dan?

Online tjednik za pop kulturu i autorske priče

Stvari koje osjećamo. Teme koje pokreću.
Newsletter nedjeljom.