Vremena se mijenjaju i to preko noći jer kapute su s ulica istisnule pernate jakne i skafanderi, tenisice su šutirale štikle, strukirane jaknice i haljinice su zamijenili oversized modeli, no samo je jedan uzorak ostao otporan na sve žive i nežive trendove – leopard print. Okej, nećemo se sad vraćati u debelu povijest, jer će teško biti zamisliti da su i stari Egipćani, a pogotovo elegantni Grci, koje i danas, posve krivo! – volimo zamišljati u monokromnim kombinacijama, nosili toge od svile s leopard print šarama.
Ne čudi stoga što su doslovce sva razdoblja u povijesti obožavala ovaj uzorak i to manje više zbog samo jednog razloga – svima je jasno i glasno poručivao da njegovi vlasnici imaju jako puno novaca te da su moćni kao zvijer. No nitko leopard printu nije dao toliko prostora, ali i značenja kao 20. stoljeće, koje je uz društveni status ubacilo i malo luksuza, novu ideju ženstvenosti, dobru dozu neustrašivosti, ali i dekadencije. Uostalom, ne treba zaboraviti da je leopard print postao jako popularan početkom 20. stoljeća kada se uspon masovne proizvodnje odjeće poklopio s popularnošću stiliziranih art deco motiva inspiriranih drevnim Egiptom.
Od Anne Wintour do junakinja serije ‘Pa to je fantastično’
I doista, gledamo li razdoblja krize i procvata gospodarstva, ona se poklapaju s leopardovim napadima na modu. U šezdesetim godinama leopard print je popularizirala modna kuća Gucci, a nosile su ga seksi Elizabeth Taylor, ali i decentna Jackie Kennedy. U osamdesetima ga je ponovo prigrlio dizajner Roberto Cavalli, a obožavali su ga ljubitelji power dressinga. No početkom novog stoljeća, leopard print se našao u egzistencijalnoj krizi – jer furale su ga buntovna Kate Moss, znatno konzervativnija Anna Wintour, ali i glavne junakinje serije ‘Pa to je fantastično’ koje su se zapravo dobro ismijavale modnoj sceni.
Nevidljiva kruna zvana bunt
I bilo je teško pronaći onu pravu mjeru koja kaže – imam dovoljno bunta, hrabrosti i ludosti da se igram s modom, no s druge strane moje ‘modno pijanstvo’ uvijek ima mjeru i ako mi se posreći, možda me proglase i ikonom stila. Uostalom, nije li u tome tajna leopard printa – što vlasniku koji ga nosi automatski daje nevidljivu krunu luksuza, hrabrosti i ekscentričnosti, kao i šansu da se pošteno strovali u rupu zvanu modni promašaj. Nećemo vas sada pitati- hoćete li ga nositi mrtvi-ozbiljni kao retro trend koji veliča old money estetiku i power dressing ili možda kao ironijski modni statement s natruhom campa? No kakvu god odluku donijeli, znajte da ćete prije svega morati skupiti hrabrost da se suočite oči u oči s pravim leopardom u sebi.
Naslovna fotografija: Unsplash