Umjetnost i moda oduvijek su išle ruku pod ruku, a popularni trend ovog proljeća te granice dodatno zamućuje. Poigravanje optičkim iluzijama crpi inspiraciju iz pokreta kao što su Op Art i nadrealizam, a u modi rezultira kreacijama koje tijela koja ih nose pretvaraju u slike u pokretu, oživljene skulpture, te više otkrivaju negoli skrivaju.
Primarna tehnika koju su dizajneri ponovno oživjeli je trompe l’oeil, zavaravanje oka. Prva pomisao koja bi možda pala na pamet kad govorimo o spoju mode i umjetnosti, iluziji treće dimenzije u dvodimenzionalnom su majice i pregače s otisnutim tijelom Michelangelova „Davida“, no iskusni dizajneri dobro znaju razliku između mode-kao-umjetnosti i turističkog kiča.
Među prvima koja je ovu umjetničku tehniku uvela u modu je dobro poznata Elsa Schiaparelli koja je u svojim kreacijama stvarala iluziju trodimenzionalnih mašni ili dijelova tijela u tkaninama.
John Galliano na obične je T-shirte „printao“ korzete i traper, a Jean Paul Gaultier cijelu je priču odveo korak dalje devedesetih koristeći se formulama Op Arta i „otkrivajući“ golo tijelo slikama na haljinama, kompletima i ostavljajući veliki utjecaj koji citiraju i aktualne kolekcije.
JPG, Y/Project, Loewe, Schiaparelli, Dior, Balmain neke su od najistaknutijih modnih kuća čije kreacije haljine čine zabavnijim geometrijskim uzorcima, neonskim bojama i kreiranjem senzualne siluete slikarskim efektima.
Ovim ultimativnim party komadima ne mogu odoljeti slavne fashionistice: Beyonce je nosila Balmainov Op Art kombinezon na Britsima, Chiara Ferragni za Sanremo Dior trompe l’oeil haljinu kojom je željela potaknuti razgovor o sramu koji se nameće ženama kad se govori o tijelu.
No ovaj dizajn nije rezerviran samo za celebove ili red carpet. Majice, košulje, ljetne haljine ili hoodice čine i casual kombinacije za izlaske puno zabavnijima – teško da ćemo im odoljeti!
Naslovna fotografija: Instagram jeanpaulgaultier, Canva