Oči su ogledalo duše, a da to nije samo obična pretpostavka i romantična floskula izvučena iz narodnih pjesama svjedoči i istraživanje koje je imalo zadatak prebrojiti koliko se točno puta pojedini dijelovi tijela spominju u pjesmama i pojedinim glazbenim žanrovima. Svaka čast guzama i sisama koje vode u hip-hop i reperskom repertoaru, ali oči definitivno vode na svim ostalim glazbenim top-ljestvicama – bilo da je riječ o soulu, bluesu, popu, sevdahu, šansonama. I to uvjerljivo. No ako se naše uši više vole fokusirati na tematiku duše i čuti da se u pjesmama bezbroj puta spominju oči (kao da pred sobom imamo daleke preteče romantičnih trubadura), čini se da naše oči vole vidjeti isključivo sočne usne. I to po mogućnosti što deblje to bolje.
Gledaj mi u oči!
Tako barem pokazuju istraživanja koja su muškarcima na oči postavila specijalne instrumente, koji su pak pomno bilježili gdje im oko prvo bježi kada gledaju fotografije žena na društvenim mrežama i kakve usne preferiraju. Pogađate, usne su se toliko zažarile i zacrvenjele od broja pogleda i fiksacija kao da su ih njihove vlasnice netom izbole trnjem. A definitivnu pobjedu odnijele su one usnice koje imaju podjednako debelu gornju i donju usnu. Ova usporedba s trnjem i nije tu bez razloga, jer antropolozi su već odavno otkrili da su pripadnice afričkih plemena koristile upravo tu metodu – ‘mikrodermoabrazije trnjem’ da bi im usnice bile privlačnije, crvenije i deblje. Eto dokaza da suludi i opasni trikovi s TikToka, posebice onaj na kojem se isprobava mazanje usana kremom za erekciju, a koji je dosad pregledan četiri milijuna puta, nisu usamljen slučaj.
Ne Kim Kardashian, nego kraljica Victoria!
Ne znamo što bi u istom istraživanju rekle žene, ali kada se zagledamo malo pomnije u povijest antropologije, čini se da nema razdoblja koje nije favoriziralo pune usne (ili barem dojam da su napućene), jer su takve stoljećima simbolizirale mladost, seksualnu privlačnost i plodnost. Stoga uopće ne čudi podatak da se već u 19. stoljeću rodila i prva ideja o pućenju tankih usnica, tzv. preteča današnjeg duck facea, a koju možemo zahvaliti upravo domišljatoj kraljici Victoriji.
Naime, kada su se pojavili prvi fotoaparati, tadašnje su dame imale istih problema kao i mi danas. Prije svega mislimo na ono problematično sklapanje tri slike – one imaginarne koju svi imamo u glavi o sebi, naše slike u zrcalu te naposljetku one koju bismo dobile od fotografa. Pogotovo je to bilo problematično u vremenima kada nije bilo opcije – ‘fotkaj do jutra, sve dok ne ispadneš dobro’.
I tako je kraljica Victorija došla na genijalnu ideju koja kaže – ok, možda su vam usnice tanke kao i moje, ali u određenom položaju ili kada izgovarate neku tešku riječ, morat ćete ih napućiti i – gle obrata! – na fotki ćete doista izgledati kao ‘kraljica’. Doslovno. I tako su dame na dvoru učestalo pri fotografiranju počele izgovarati riječ ‘prunes’ (u prijevodu šljiva), ne bi li između tankih usnica barem nakratko oblikovale rupicu, a usnama podarili zavodljive obline. Ubrzo je taj trik, koji zapravo izgleda kao da danas nekome šaljete poljubac, doista ušao u modu, a za njega je i skovan poseban izraz – Stiff Upper-Lip.
Od boostera do botoksa
Naravno da žene nisu ostale samo na riječima i šljivama, jer kome još treba privid punih usana koji neće držati vodu i ostatak života, pa smo u međuvremenu, zlu ne trebalo, morale izmisliti cijeli arsenal sitnih ili većih prevara kojima bismo povećale usnice. I tako smo dobile korektore i bijele olovke kojima ispravljamo majčicu prirodu i iscrtavamo nove konture usnica nezadovoljne kako ih je dizajnirala priroda.
Na njih potom precizno nanosimo sjajila (i to na strateški važne točke, kako bismo naglasile njihovu voluminoznost), noću ih njegujemo specijalnim boosterima, serumima, sjajilima koji garantiraju lagano povećanje broja, a do jutra ako treba na YouTubeu proučavamo tutorijale slavnih beauty influencera koji su se u međuvremenu dosjetili još boljih metoda od kraljice Victorije pa ih rado dijele s nama. Ok, oni hrabriji se možda kod frendica i potajno raspituju – isplati li se možda riskirati te isprobati i Lip-Flip tehniku povećanja usana koja se izvodi u estetskim klinikama pomoću botoksa, a dok ne donesemo tu važnu odluku, na mobu isprobavamo sve moguće instagramske filtere i Photoshop alate…
Upoznajte ležerniju varijantu – Fish Gape
Na kraju svega, kako bismo bile apsolutno sigurne da će sve to upaliti, a naše usne izgledati tako da ih netko poželi opjevati – pune, pravilne, sjajne i zamamne, kada se nađemo pred fotoaparatom, svi se opet pretvorimo u nesigurnu kraljicu Victoriju. Zaustavimo na tren disanje, svojski stisnemo mišiće obraze kako bismo sav taj zrak i snagu upregnuli u nezaboravni duck face. Toliko popularan izraz lica koji stoljećima ne silazi s top-lista omiljenih fotografskih poza svih vremena, a koji ni naoko ležerniji Fish Gape (lagano otvorena usta, s rupicom u sredini) nije mogao poslati u ropotarnicu prošlosti.
A sada velika pauza da istisnete iz sebe sav taj zrak i otpustite nedužnu patku na podulji godišnji odmor. Ako se možda u panici pitate što ćete sada izvoditi s usnicama kada netko uperi prema vama fotoaparat, znajte da uvijek možete posegnuti za Resting Bitch Face. Čisto da ne zaboravimo kako je to divan osjećaj imati usne koje boli briga za sve patke i ribe ovog svijeta.