Svi smo i više nego dobro upoznati s izrazima green&red flags pri čemu zelene, logično, označavaju vrlo poželjne karakteristike partnera, a crvene ono zbog čega bismo trebali početi trčati u suprotnom smjeru. Beige flags bi, nastavimo li se voditi tom logikom, trebale obuhvaćati ono između, nešto što bi naše bake slikovito opisale kao „nit’ smrdi, nit’ miriši“, no priča je ipak malo slojevitija. Prema Urban Dictionary definiciji, beige flags odnose se na osobine partnera koje same po sebi nisu ni dobre ni loše, no natjerat će vas da zastanete na trenutak i još jednom promislite o tome što je osoba upravo izjavila ili učinila.
Yellow Flags
Mnogi korisnici društvenih mreža istaknuli su kako je korištenje termina „yellow flag“ već dugi niz godina dio njihova vokabulara te nešto čime se učestalo služe kako bi opisali prilično neutralne karakterne crte partnera, no navedeno se ipak razlikuje od spomenutih bež zastavica u jednom malom detalju. Naime, dok yellow flags odražavaju posve normalne preferencije i varijacije u ponašanju poput, recimo, omiljenog filmskog žanra, načina na koji odabiremo provesti slobodno vrijeme ili pak najdraže hrane, beige flags od njih se razlikuju po tome što u svojoj srži sadrže određeni element neobičnoga. Upravo to je ono zbog čega ćemo usred razgovora napraviti kratku pauzu i vjerojatno pomisliti „Čekaj, jesam li zaista dobro čula?“.
Jedan expresso, molim!
Primjera je bezbroj, a svi redom prilično su komični pa tako, najčešće na TikToku, nailazimo na anegdote o partnerima koji uporno govore „expresso“ umjesto „espresso“ iako su svjesni vlastite pogreške, Oreo kekse umaču u gazirana pića, a ne mlijeko, umjesto alarma za buđenje se oslanjaju na timer koji punih 7 sati neprekidno odbrojava i tome slično.
Iako pomalo čudne, beige flags prilično su benigne karakteristike koje svatko od nas posjeduje te samim tim ne mogu nedvosmisleno ukazivati na to radi li se o dobroj ili lošoj osobi. Interpretacija takvih osobina posve je subjektivna pa će tako nešto što je jednoj osobi neizmjerno odbojno drugoj biti iznimno šarmantno i simpatično. Nije rijetkost da su upravo bež zastavice ono što čini razliku između postojanja i nepostojanja kemije između partnera.
Crveni i zeleni signali
Naime, pri procjeni toga koliko je netko dobar izbor za nas, skloni smo fokusirati se prvenstveno na analizu crvenih i zelenih signala. Uočimo li crvene najbolje je, kao što je ranije istaknuto, dati petama vjetra jer osobine poput manipulativnosti, nepoštenja, patološke ljubomore i slično zasigurno nisu temelj zdravog odnosa. Međutim, nerijetko se događa da osoba o kojoj razmišljamo posjeduje gotovo sve karakteristike poželjnog partnera, one koje bismo neupitno definirali kao green flags, a mi i dalje ne osjećamo konekciju. Zašto?
Odgovor bi se mogao kriti upravo u bež zastavicama; svim onim malim, neobično zanimljivim značajkama koje osobu čine jedinstvenom. Ukoliko naše beige flags nisu kompatibilne, nažalost postoji velika mogućnost da ni mi nećemo biti, bez obzira na to što naizgled činimo tako dobru kombinaciju. Naravno, nije potrebno da se slažemo savršeno poput dva susjedna djelića puzzli, ali tuđe „čudnosti“ trebale bi nam, u najmanju ruku, biti prihvatljive, a po mogućnosti i simpatične. Baš kao što je američki glumac Matthew Grey Gubler izjavio – If you’re lucky enough to find your own weirdo, never let them go.
Naslovna fotografija: Unsplash+