Žene često žele spojiti sva područja života i, ako je ikako moguće, savršeno: posao, djecu, slobodno vrijeme i partnerstvo. Žene rano u životu nauče ovisiti o tuđem odobravanju. Vjeruju da će se nekome svidjeti samo ako budu savršene i ako budu uspješne. Često su imali majku koja je bila kod kuće i potpuno se posvetila odgoju djece. Nedostajao je model spajanja profesionalnog rada i kućanstva. Tako su žene samo naučile što trebaju raditi kao “savršene” domaćice. Čak i ako mentalno znaju da ne mogu biti savršena domaćica i savršena zaposlenica u isto vrijeme, nesvjesno zahtijevaju to savršenstvo od sebe.
Pretjerani zahtjevi okoline imaju negativan pojačavajući učinak
Ovaj unutarnji, uglavnom nesvjestan stav često je podržan očekivanjima partnera ili društva. Društvo ne priznaje ženama roditeljske vještine niti njihove profesionalne aktivnosti. Ali odluka u korist karijere, a protiv rađanja djece često nije prihvaćena u društvu. Tijekom djetinjstva žene uče odgovoriti na potrebe drugih, a svoje ostaviti po strani. Kao rezultat toga, boje se reći ne i time se opterećuju. Iza ovisnosti o savršenstvu krije se pokušaj izbjegavanja negativnih osjećaja – uglavnom strahova. A strahova ima brdo, evo neki od njih:
Strah od odbijanja: “Ako nisam savršena, drugoj osobi se više neću sviđati.”
Strah od sukoba: “Ako nisam savršena, bit će problema.”
Strah od pogrešaka: “Ako nisam savršena, onda ću imati nedostatke, bit ću odbijena i neću podnositi samog sebe.”
Osjećaj manje vrijednosti: “Ako sam savršena, onda drugi neće primijetiti da nisam u redu.”
Prejak osjećaj odgovornosti za druge ljude: “Ako ja nisam savršena, onda će drugim ljudima biti loše.”
Vidimo da je prilično zahtjevno biti žena posebno ako imamo barem jedan od gornjih strahova. Prije nego vam ponudim nekoliko savjeta kako si olakšati život hajdemo vidjeti na kojim područjima žene od sebe traže savršenstvo. Počnimo s tijelom i izgledom. Žene žele lijepo, besprijekorno mladoliko tijelo – i to odmah i zauvijek. Tu su i utjecati društva, medija i svakakvih influensera pod filterima koji zaista ne pomažu da se žena prihvati takvom kakva jest.

Zatim, seksualnost. Žene same od sebe zahtijevaju veću želju za seksom, da dožive orgazam ili da zadovolje partnera.
Kućanstvo: Žene od sebe očekuju da budu savršene domaćice, da je stan dobro održavan i čist. Možda i najgore od svega je da još uvijek većina smatra da su isključivo one zadužene za kuhanje, spremanje, peglanje i sve ono što je nekad davno „pripadalo“ samo ženama.
Ne zaboravimo na odgoj djece. Žene žele odgojiti svoju djecu da izrastu u dobre ljude, da su zdrava, uspješna u školi, da imaju prijatelje, hobi i raznolike interese.
Nadam se da se niste umorile od svih dosadašnjih točaka jer sada dolazimo do onog plaćenog dijela „moranja“ – posla. Žene moraju biti bolje od muških kolega kako bi bile zapažene, priznate, možda čak i dovoljno plaćene. A kad bi tek imale posao koji im omogućuje prestiž gdje bi im bio kraj.
Zatim, tu je intelekt: Žena treba biti obrazovana, načitana, znatiželjna i mora znati sudjelovati u svim diskusijama i temama. Evo, ja sam se već umorila.
Daljnje obrazovanje i vlastiti interesi: Žene imaju potrebu dokazivati se i usavršavati u puno polja. I tako cijeli život.
A što je sa socijalnim vještinama? Žene moraju suosjećati s drugima, biti uvijek tu za njih, društveno uključene, itd. Zahtjevi uvijek odgovaraju ovom narativu: moram učiniti ili biti to i to jer inače ne mogu prihvatiti sebe, nisam u redu i mogla bih biti odbijena. Ali jednom moramo reći dosta je jer će nam inače to reći naše zdravstveno stanje.

10 savjeta kako se izvući iz zamke savršenstva
SAVJET 1. Ispravno procijenite svoju vrijednost
Napravite popis postignuća i u njih uključite mnoge svoje svakodnevne aktivnosti koje obavljate potpuno automatski i smatrate ih normalnima. Ako biste bili odsutni, ti bi se poslovi morali skupo platiti. Vaše se usluge ne mogu uzeti zdravo za gotovo, zar ne?
SAVJET 2. Oslobodite se ludila za ljepotom
Usmjerite pogled na dijelove tijela koji vam se sviđaju, a druge u vašim očima manje lijepe naučite prihvatiti. Vaša vrijednost kao ljudskog bića ne ovisi o malim ili velikim grudima, trbuščiću, borama ili sijedoj kosi.
SAVJET 3. Ojačajte svoje samopoštovanje
Na primjer, pozdravite se u ogledalu riječima: “Dobra si takva kakva jesi.” Usmjerite pozornost na pozitivna iskustva u svom životu.
SAVJET 4. Dopustite si reći ne
U redu je reći ne i da druga osoba bude kratkotrajno razočarana ili uzrujana. Ako dobivate pozornost samo ako se ponašate u skladu s njegovim očekivanjima, veza je neuravnotežena. Znam da već zvuči otrcano, ali budite si na prvom mjestu.
SAVJET 5. Niste vi odgovorni za sve
Ponekad sebi dodijelite zadatke koje možete delegirati ili koje ne morate obaviti u tom trenutku. Postavite si sljedeća pitanja: “Moram li to stvarno učiniti?”, “Jesam li ja jedina koji to može?”, “Ako je tako, moram li to sada učiniti?”
SAVJET 6. Dajte si malo slobodnog vremena
Dugoročno možete ostati zdravi samo ako si dopustite da se opustite – čak i ako SVE još nije učinjeno. Koristite tehnike opuštanja ili smanjite napetost sportskom aktivnošću.
SAVJET 7. Priznajte (drugima) svoje želje
U partnerstvu ili prijateljstvu svaki partner ima pravo izraziti svoje želje.
SAVJET 8. Naučite delegirati
Čak i ako netko drugi ne obavlja posao 100 % kao vi ili ga radi nevoljko, trebali biste steći naviku predaje posla. Druga osoba može postati bolja samo ako to prakticira. Ne uživate uvijek u poslu, a ipak ga radite.
SAVJET 9. Odustanite od uloge žrtve
U najboljem slučaju dobit ćete pohvalu ili priznanje za svoj požrtvovni rad. Međutim, češće ste iskorišteni i ne dobijete ništa.
SAVJET 10. Dobro je dovoljno dobro
Smanjite svoje zahtjeve. Za većinu poslova dovoljno je raditi ga prosječno ili dobro.
Naslovna fotografija: Unsplash+; animacija Canva