Dragi doktore Freud...

O, LA, LA: Kako je maskota pariških Olimpijskih igara pretvorena u seks simbol

Tamara Radan
28.07.2024.

Dragi doktore Freud, recite mi je li sa mnom sve u redu ako u službenoj maskoti Olimpijskih igara u Parizu ne vidim frigijsku kapu nego simbol francuskog poljupca – sočan jezik ili možda čak i klitoris. Unaprijed hvala, znatiželjni Amerikanci i Englezi

Svi koji su opijeno četiri sata gledali bajku pod kišom – otvorenje Olimpijskih igara u centru Pariza mogli su primijetiti da je svaka sedma riječ bila amour, da je strast doslovce prštala iz programa kao vodoskoci iz rijeke, a da su reprezentacije koje su plovile Seinom najčešće nosile crvenu boju ljubavi, koja se prelijevala u svim duginim bojama, slaveći jednakost, bratstvo, sestrinstvo, inkluzivnost i slobodu. Uostalom, nismo manje niti očekivali od grada slobodne ljubavi nego da će širom otvoriti prozore, izaći na balkone, mostove, ok i tornjeve i doslovce nas zaliti valovima ljubavi. Ok, i kiša je doslovce shvatila ovu manifestaciju pa je obilato padala. Očito je pročitala na MOOD. portal o tome zašto je kiša prokleto romantična pa udri…

Moje ime je Phryge

A oni koji su malo pozornije pratili spektakularno otvorenje Olimpijade mogu su na ulicama i zidićima vidjeti i crvene maskote kako nam mašu i šalju puse, a o kojima se već danima raspravlja. Tko su ta mala crvena bića koja nas već tjednima gledaju s ulica Pariza, suvenira i Internet članaka i zašto se Francuzi nisu kao i svi drugi narodi odlučili za neku simpa životinjicu ili čudovište iz budućnosti nego opet mistificiraju stvari? Naime, debata o tome koja je prava priroda službene maskote nije otvorena tek nakon službenog otvorenja Olimpijade nego se vodi već tjednima i to diljem svjetskih portala i društvenih mreža. Ako ništa drugo, tada bismo barem mogli reći da su organizatori slali subliminalne poruke. No, ovako ispada da maskota imena Phryge (sorry, ovo je službeni naziv, bez ikakvih konotacija) predstavljaju neku vrstu Rorschachovog testa mrlja, jer svako u njoj vidi nešto drugo.

Frigijska kapa

Naime, iako je službeno objašnjenje dizajnerskog tima “Design Team for Paris” (više se ne saznaje o autorima figura) da je riječ o frigijskoj kapi, velikom simbolu slobode koji se tijekom povijesti pojavljivao na brojnim umjetničkim djelima (svaka skulptura Marianne u svakoj francuskoj gradskoj vijećnici nosi takvu frigijsku kapu, a one se nalaze na i francuskim kovanicama i poštanskim markama). Hvala na objašnjenju, no jao si ga nama kada svijet tako malo poznaje francusku povijest i želi u maskoti vidjeti nešto poznatije. Na primjer, simbol francuskog poljupca.

Teorije seksi zavjere

Uostalom, taj trokutasti izgled malog crvenog bića kojem vidi komadić jezika doista podsjeća na crvene, sočne jezike. Sve je tu, oblik, boja, kao i zaobljeni vrh jezika, piše američki lifestyle magazin “The Cut”. “Izgledaju toliko kao jezik da je nemoguće vjerovati da bi mogli biti išta drugo.” Ma kakav vražji jezik, javili su se odmah Englezi. Te priče prodajte nevinoj i lakomislenoj publici, jer britanski “Guardian” je već pri predstavljanju maskote prošle godine razvio teoriju da je riječ o klitorisu u tenisicama. E, sad! Jesu li Britanci previše pisali o slici ogromnog klitorisa koji su feministkinje napuhale pored Eiffelovog tornja na Svjetski dan žena 2021. godine. Ili je netko došao na ideju lupiti kontru Eiffelovom tornju koji je godinama slovio kao falusni simbol, trebat će očito sačekati vrijeme da početna zaljubljenost i privremeno ljubavno slijepilo popusti, a nama se oči i mozak donekle razbistre.

Pročitaj više

Glas kritike

Momčilo Otašević, jedan od najpoznatijih kazališnih, filmskih i televizijskih glumaca, osim što redovito oduševljava publiku svakom svojom ulogom, zavidno dobro žonglira mnoštvom poslovnih obveza. U kratkom predahu između snimanja, za Mood.hr podijelio je prednosti i mane užurbanog rasporeda, osvrnuo se na vlastite dramske početke te progovorio o društvenoj odgovornosti neodvojivoj od glumačke profesije.

Od prvih lakovjernih ideja da nas Mjesec čini ludima preko obećanja ludih menadžera koji učestalo koriste izraze kao što su ‘to infinity and beyond’ pa sve do holivudskih fantazija o životu na drugim planetama, Svemir i Mjesec su postali neiscrpno vrelo inspiracije.

Naši daleki preci iz pećina bi bili zadivljeni – jer konačno smo smislili kako će sve te divlje životinje i fascinantne priče oslikane na pećinama doista oživjeti. Dovoljno ih je dotaknuti jednim klikom!

Superman neka ostane. Ostali, razlaz!

Ima li uopće smisla govoriti o filmskim žanrovima otkako je Oscara dobio film koji je prekinuo sa svim tradicijama – ‘Sve u isto vrijeme’, a grčki redatelj Yorgos Lanthimo je u svom filmu ‘Ubojstvo svetog jelena’ ubio i linearnu naraciju. Uostalom, i Woody Allen je svoj posljednji film ‘Coup de Chance’ prikazan u Veneciji definirao kao romantični triler. No s druge strane, dajte bilo što samo da se riješimo tih napornih superjunaka. Superman je i više nego dovoljan da spasi svijet.

Online tjednik za pop kulturu i autorske priče

Stvari koje osjećamo. Teme koje pokreću.
Newsletter nedjeljom.