Nekoć je potreba bila ta koja bi nas natjerala da zasučemo rukave, izvaljamo tijesto, nasjeckamo luk i povrće, no zašto se gnjaviti kada nas od ukusnog ručka dijeli samo par klikova u aplikaciji? Neki će se pravdati i time da se kuhanje ne isplati, jer usporedba cijena namirnica ne opravdava sate uložene u pripremu u odnosu na hranu koju možemo naručiti. Da, i taj argument stoji, no isto možemo reći i za vožnju – zašto bi učili voziti ako postoji taxi? Ipak, ima nešto lijepo ili barem korisno u posjedovanju te vještine, čak i ako ne posjedujemo auto.
Danas, kad nam je s jedne strane sve dostupno, postoji i cijeli pokret onih koji, možda u strahu od aditiva i prerađevina, možda zbog viška vremena, želje da isprovociraju reakcije na društvenim mrežama ili u krajnjoj liniji zbog želje da stvore nešto vlastitim rukama kuhaju svoja jela vlastitim namirnicama. Od toga da pomuzu kravu i naprave maslac, uzgoje kakao za čokoladni preljev ili naprave vlastitu mozzarellu za štednjakom, pa koliko god djelovalo interesantno u kratkim videima koji cijeli proces skraćuju za nekoliko godina, efekt koji to kod mnogih može stvoriti jesu nerealna očekivanja koja izazivaju odbojnost u startu.
Trebamo li doista ići toliko daleko? I je li se tako kuhanje pretvorilo u luksuz i privilegij onih koji si mogu priuštiti da ne trče od jedne do druge obaveze i pritom pojedu sendvič s nogu?
Neki (i neke) zaziru od ulaska u kuhinju zbog predrasuda o podjeli muško-ženskih poslova, pa se kuhače ne laćaju iz uvjerenja ili protesta. No takvi stavovi danas zvuče kao izlika onih koji su lijeni isprobati nešto novo, uistinu odrasti i moći se pobrinuti sami za sebe (te pritom razviti i neke korisne vještine).
Možda u vama čuči prirodni talent kojeg niste svjesni, a možda će vaši kulinarski počeci više nalikovati na plavu juhu Bridget Jones. Vrijeme je da saznate! A to će vam olakšati ovih 5 koraka:
Pročitajte recept od početka do kraja
Bilo da se radi o tvrdo ukoričenoj kuharici ili objavi na Instagramu, pažljivo pročitajte cijeli recept. Da, i one dosadne dijelove. Kako ne biste gladni na pola puta pripreme otkrili da se treba marinirati naredna 24 sata. I kako biste utvrdili imate li kod kuće sve potrebno za maestralnu izvedbu makarona sa sirom.
Alati
Kao što mislimo da će nas sexy set tajica i majice motivirati za vježbanje, mogli bismo pomisliti i da je neophodan Le Creuset servis lonaca za kulinarske uspjehe. I ne možemo poreći da ima neke logike u tome, ali dobra večera za prijatelje može se pripremiti i u starijim loncima koje ste naslijedili od bake. Dokazano. Oštar nož za rezanje, kvalitetna daska koja se lako čisti i čaša vina za kuharicu mogu djelovati još inspirativnije.
Kuhanje je „me time“
Problem s kuhanjem je što se radi o zadatku koji uključuje pranje, rezanje, miješanje, pa onda još malo čišćenja… a satisfakcija traje kratko. Malo duže ako se pohvalite objavom na društvenim mrežama. No možemo taj zadatak učiniti puno zabavnijim ako ga pretvorimo u vrijeme za sebe. Pustite omiljenu nostalgičnu playlistu ili napokon poslušajte epizodu podcasta koja nikako ne dolazi na red i uživajte.
Kuhajte ono što volite jesti
Odakle krenuti? Najbolje s onim što najviše volite jesti. Pašticada je možda malo veći izazov za inicijaciju, ali tjestenina s jednostavnim umakom, jaja ili palačinke, pa postepeno prelaziti na zahtjevnije recepte najbolji je recept za kuhare početnike.
Možda neće biti idealno, ali ćete otkrivati što nedostaje: peći kraće, dodati začine i tako raditi plan za sljedeći put.
Praksa
Počeci mogu biti čupavi i tome mogu posvjedočiti iz vlastitog iskustva – kad sam slučajno radeći panna cottu napravila maslac i s tjesteninom servirala kiseli umak jer sam umjesto vina dodala malo vinskog octa… Kao i u svemu, vježbom do savršenstva!
I bonus savjet: počnite kuhati prije nego ogladnite!
Naslovni vizual: Unsplash