Grad je pun imperijalnih zdanja i jedna je zgrada ljepša od druge, no Beč je i mali hipsterski raj. U tom pogledu Beč je pomalo poput baby Berlina. Iako se pokušava približiti Berlinu možda ipak neće u potpunosti uspjeti, a meni je drago jer ne trebamo kopiju nego jedinstvenost. Unatoč tome pun je modernih barova i otkačenih tržnica. Upravo taj kontrast toliko volim kod “mog” Beča. Jedan dan ste na Figaru u veličanstvenoj Državnoj operi, a drugi dan nazdravljate životu s nožnim prstima u pijesku ispred zida s grafitima na Dunavskom kanalu.
Ljubav nije racionalna. Ljubav te nekada zapljusne kao veliki val, neočekivano. Ponekad tinja i dođe iz nježne emocije. Ponekad eksplodira kada ju najmanje očekuješ. Gotovo se jednako zaljubljujemo i volimo ljude, životinje, stvari i gradove. Upravo vam zato ne znam objasniti zašto je meni Beč jedan od moja tri ljubavna grada, ali davno mi se ušuljao u srce i razum. Možda je to jedna od onih jednosmjernih, neuzvraćenih ljubavi jer ipak, unatoč tome što ga volim, ne živim tamo. A možda još nije sve gotovo. Kako bilo, nedavno sam ga nakon čak 4,5 godine posjetila i kao da nikad nisam ni otišla iz njega. Totalno sam znala što želim, a grad mi je sve uzvratio na najljubavniji način. Osjećala sam se kao doma.

Šetala sam veličanstvenim ulicama s njihovim elegantnim povijesnim zgradama, zatim uživala uz Dunavski kanal usred šarenih grafita i uživala u panoramskom pogledu na grad uz čašu vina. Provela sam popodne u sjajnom društvu uz ručak i najdraži događaj u Beču: people watching. Inače, Bečani imaju najmračniji smisao za humor koji postoji. Uvijek morate očekivati da će vas zezati jer teško da Bečani mogu voditi razgovor bez sarkastične primjedbe. Moji austrijski prijatelji nisu izvorno iz Beča pa bih rekla da su Austrijanci u principu svi pomalo sarkastični – i to mi se nekako sviđa.

Koliko vremena trebate planirati za Beč?
Dobre vijesti za one kojima se žuri je da se najvažnije znamenitosti Beča u pravilu mogu istražiti tijekom vikenda odnosno bilo koja druga dva dana budući da je grad prilično malen u pogledu površine, a središte grada može se relativno brzo istražiti pješice. Ipak, mišljenja sam ako ste u prilici provedite 4-5 dana kako biste bolje iskusili malo divnog života. Samo pazite, mogli biste poželjeti da ostanete zauvijek. Vjerujte mi, ima stvarno, stvarno, jako puno toga za otkriti i nećete požaliti.

Što posjetiti u Beču?
Većina turističkih atrakcija u Beču nalazi se u 1. okrugu, tj. u srcu Beča. Tamo se, primjerice, gotička katedrala svetog Stjepana diže u nebo. Od katedrale dolazite u Graben, veličanstvenu trgovačku ulicu koja vas vodi prema Hofburgu uključujući Heldenplatz. Potonji se nalazi na bečkoj Ringstrasse, bulevaru koji uokviruje 1. okrug i gdje se nalaze neke od najvažnijih bečkih zgrada. Izvan 1. okruga postoje dvije dobro poznate znamenitosti koje ne smijete propustiti: Prvo, carska palača Schönbrunn i Gloriette. A s druge strane, Riesenrad, institucija u Beču i jedna od znamenitosti grada.

Naschmarkt je najpoznatija tržnica na otvorenom u Beču koju ne smijete zaobići na svom izletu gradom. Na više od 100 štandova na tržnici možete kupiti voće, povrće, začine i još mnogo toga. Ali ono što je totalno fora je da na Naschmarktu ima i sjajnih restorana. Odvojite vrijeme za posjet nekom od restorana, bilo na doručku, ručku ili večeri. Predlažem: Orient & Occident, Neni i Tewa.
Ah, da, Naschmarkt je turistički. I ne, lokalci obično ne kupuju tamo jer u Beču postoje jeftinije alternative. No, mišljenja sam da je šetnja Naschmarktom i posjet restoranu jednostavno dio boravka u Beču. Inače, Naschmarkt je posebno pun u subotu – ne samo zato što se tog dana održava i legendarni buvljak. Nedjeljom i praznicima Naschmarkt ne radi. Moj savjet: Nasuprot Naschmarkta pronaći ćete dvije najljepše fasade kuća u stilu secesije u cijelom Beču: u Linke Wienzeile 40 nalazi se takozvana Majolikahaus.

Kuća na uglu odmah do nje također privlači pažnju svojim zlatnim ukrasima. A odmah ako dolazi od strane opere prije ulaska u tržnicu na desnoj strani nalazi se meni fascinantna zgrada Bečke secesije. Osim toga, vrlo blizu Naschmarkta nalazi se vrlo poseban mali kafić skriven u neupadljivoj uličici: Café phil koji je ujedno i knjižara. Uglavnom, mislim da se knjige i ispijanje kave jako dobro slažu i zato sam jako oduševljena lokacijom. Pogotovo zato što Phil nije jedan od onih velikih lanaca knjižara i ima mali, ali vrlo dobar izbor.

Okej, a gdje ćemo jesti?
Kad pomislite na Beč, često pomislite na Sachertorte, kavane i operne balove ili dvorac Schönbrunn u kojem se odvijala ljubavna priča carice Sissi i cara Franza. Kad se samo sjetim kako sam kao mala gledala serijal o Sissi sa sjajnom Romy Schneider. Fascinirala me i ona i grad. No, Beč, vjerojatno najpoznatija četvrt u Austriji, iznenađuje i ima mnogo više za ponuditi. Na primjer, jeste li znali da se u Beču možete savršeno snaći kao vegan? Isprike svima koji to nisu, ali vjerojatno ste kroz moje kolumne utvrdili moj izbor. Zato za vrhunsko plant based iskustvo preporučujem Tian i Buxbaum. Uživat ćete u ljubaznoj usluzi i prekrasnim terasama ispred restorana. Ljeti je svakako prekrasno opustiti se ovdje uz čašu vina nakon večere.

Ako volite azijsku hranu, Mochi je savršeno mjesto za vas. Velik izbor jela ovdje će pronaći i vegani, a isplati se čuti i dugu povijest restorana. Želite li malo veganskog sladoleda? Veganista svako jutro nudi svježe napravljen biljni sladoled. Ostali sastojci su organski i regionalni. Osobno sam se raspametila vidjevši 15-ak vrsta veganskog sladoleda na jednom mjestu.
Želite azijsku uličnu hranu s prirodnim sastojcima? U Bao baru ćete to pronaći i to na dvije adrese. Bilo da se radi o doručku ili večeri, Augustin nudi savršena jela za svako doba dana. Najbolje veganske burgere nudi Swingkitchen. Ono što je stvarno super je činjenica da se restoran fokusira na štednju naših resursa kao što su voda i CO2. Osim na Naschmarktu gdje fino jedete ljubitelji indijske hrane uživat će u curryju, šarenim zdjelicama i domaćim kolačima koji se nalaze na tjednom jelovniku Karmafooda. Za kraj, ono što mi je uvijek dobra, brza i jednostavna opcija je Vapiano – obožavam njihovu tjesteninu, a uvijek biram pomodoro fusilli koju bih mogla pojesti u tonama.

Mojim putevima…
Kako sam ovaj put provela samo vikend u Beču odsjela sam vrlo centralno, u hotelu Motel One pokraj Državne opere, a parkirala u Kärtnerstrasse odmah sam krenula prema Stephansplatzu u prvom okrugu Beča. U jeku užurbanog i uzavrelog grada posebno se ističe jedna poznata gotička građevina – katedrala sv. Stjepana. Povijesna znamenitost svojim arhitektonski dojmljivim izgledom privlači pažnju i vraća promatrača u srednji vijek. Dvije dobro poznate ulice ulijevaju se u Stephansplatz: Graben, poznata po svojim luksuznim trgovinama, i Kärntner Straße, popularna trgovačka ulica u Beču. Zbog različitih arhitektonskih stilova grad je uvršten na UNESCO-v popis kulturne baštine. Posvećenost detaljima može se vidjeti na mnogim zgradama.

U blizini se nalazi Museumsquartier Wien, definitivno vrhunac bečkih znamenitosti koje biste trebali zapamtiti ako volite umjetnost. Ovdje ćete pronaći tri najveća muzeja u gradu – Kunsthalle Wien, Leopold Museum i MUMOK (Muzej moderne umjetnosti). Uz fora kafiće i bistroe, chill zona na otvorenom je zaista velika, a imate i onaj jedan retro foto-automat na kojem možete napraviti smiješne fotke. Samo ću vam reći da je meni ovaj put glavna zvijezda fotke bio sladoled.

Tu je i dječji muzej, Tanzquartier Wien i Architekturmuseum Wien, da spomenem samo neke od popularnih institucija. Palača Belvedere također je vrijedna pozornosti za one koje zanima umjetnost, budući da se ovdje mogu diviti djelima Klimta, Schielea i Kokoschke. Također je lako doći iz centra grada, a ja sam se ovaj put odlučila upravo za nju koja nije toliko razvikana kao Schönbrunn.
Muzeja u Beču ima na bacanje. Tu je i nekoliko zanimljivosti poput muzeja ukopa ili kondoma. Za sada sam se odlučila za nešto prizemnije, odnosno za Albertinu, muzej umjetnosti u prekrasnoj palači Erzherzog Albrecht. Albertina ima jednu od najvažnijih umjetničkih zbirki na svijetu, a nudi i izmjenjive izložbe uglavnom suvremenih umjetnika, primjerice Francisa Bacona, Andyja Warhola i Gerharda Richtera. Ako volite lijepe stvari i neobične zgrade, ne propustite Hundertwasser. Malo baca na Gaudija, lijepo je, otiđite.

Šetnica uz Dunavski kanal
Jedno od mojih omiljenih mjesta u središtu Beča, i svakako jedno od najšarenijih, je cool šetalište uz Dunavski kanal s najvećom gustoćom legalnih grafita u cijelom Beču. Na betonskim zidovima, stupovima i mostovima nalaze se bezbrojna šarena umjetnička djela i izjave. U toplim ljetnim mjesecima, pop-up barovi, primamljivi kafići i umjetne plaže nižu se poput bisera na niski. U baru na plaži Blumenwiese domaća limunada je posebno ukusna i osvježavajuća.
To mjesto nije super samo zbog osvježavajuće domaće limunade od naranče i mente, već i zbog nevjerojatno ukusnog sladoleda, koji dolazi izravno od Eis Greisslera, jednog od najboljih i najpoznatijih proizvođača sladoleda u cijeloj Austriji. U blizini je i poznati Das Loft koji nudi jedan od najljepših pogleda na Beč. Naprosto nevjerojatno izgleda kako se veličanstvena i masivna katedrala Svetog Stjepana nadvija nad krovovima starog grada. Želite li ovdje uživati u doručku, koktelu ili večeri, svakako trebate rezervirati stol nekoliko dana unaprijed.

Umjetnost ispijanja kave
Nisu samo Hrvati ljubitelji beskonačnog ispijanja kave. Na stil života u Beču oduvijek uvelike utječu kafići. Nisu to obični kafići, već prave institucije: suvremena svjedočanstva iz 19. i 20. stoljeća. Ono vrijeme kada su se književnici i znanstvenici sastajali čitati novine u tim istim kafićima i filozofirati. Kavane su dio bečke tradicije. Kultura bečkih kavana dio je UNESCO-ve nematerijalne kulturne baštine od 2011. godine. Rečeno je da je ograničena razina ljubaznosti dio posla za ove konobare. Voda je posebno važna i za kavu koja je u Beču posebno dobrog okusa i poslužuje se u poznatim kavanama.

Za kraj vam toplo preporučujem prekrasan pogled na krovove Beča s krovne terase u starinskom stilu modernog hotela 25hours. Ako duže ostajete u gradu, ovaj hotel je definitivno dobro mjesto koji odiše neobičnim retro stilom. Ali čak i ako niste gost, možete posjetiti krovnu terasu i počastiti se ukusnim koktelom u zalasku sunca. A mogla bi vam se dogoditi ljubav…