Oda greškama

GLAČANJE JE OUT: To nije neopeglana odjeća! To je nova dekonstrukcija!

Lena Ivanović
15.02.2024.

Zašto sve više dizajnera eksperimentira s naborima, greškama i rupama u odjeći?

Daleka prošlost, negdje početkom novog tisućljeća. Dečko i ja sjedimo na koncertu ozbiljne glazbe, tišina se može rezati nožem. Čujem samo njegov glas u uhu: “Pa pogledaj molim te ovog tipa ispred nas. Da mi je znati tko mu štirka košulje!” No ono za što sam isprva mislila da je samo pokušaj da unesemo male zabave u svečanu i komornu atmosferu, pokazalo je vrlo brzo i svoje pravo lice kada smo počeli zajedno stanovati. U jednom trenu sam na balkonu ugledala pet skupocjenih košulja koje su bile zavezane u tako snažan čvor da sam ga morala s istim čuđenjem pitati, kao on mene na koncertu – “Da mi je znati tko je ubio te Armani košulje!”

Drapirano je uvijek u modi

Odgovor je stigao kao iz šuba – “Mrzim peglati iz dane duše! Uostalom, drapirane košulje su uvijek in!” No, kao svaki pionir tako je i moj dečko očito desetljećima bio neshvaćen, jer spadali vi u ljubitelje peglanja ili ne, zgužvana odjeća je postala modni statement. Zna to najbolje i glumica Quinta Brunson koja je nedavno na dodjeli Emmyja nosila pink Diorovu haljinu, a tekstura njene haljine je izazvala dosta rasprava na internetu, sve dok se u debatu nije uključila i njezina stilistica Jessica Paster koja je objasnila da je to zgnječeni saten i da se taj look dogodio namjerno, a ne slučajno.

Živjele rupe, poderotine i nabori!

Naime, prema jednom istraživanju koje je provela firma ‘Y’ čak 89% mladih u dobi između 13 do 36 godina smatra da bi greške trebalo češće pokazivati i slaviti. Jer kome još treba savršeno i besprijekorno opeglana odjeća i to u doba filtera, avatara, estetskih operacija i umjetne inteligencije. Pribrojite li tome ljubav prema vintage odjeći i second hand modi, ispada da su rupe, pukotine, pletenice ili upravo bore i nabori – totalno u duhu vremena.

Stoga ne čudi da je velik broj modnih dizajnera prigrlio pojam dekonstrukcije i skulpturalnog oblikovanja odjeće – od Anne Demeulemeester preko brendova kao što su Acne Studios ili Burberry do Y Projecta. Ili kako lijepo kaže Raf Simons: “Nabori su gesta pogreške, a glavni cilj je taj da kod gledatelja izazovu osjećaj da su pojedini dijelovi odjeće već vodili buran život.” Nego, kada smo kod bogate prošlosti, znate li da se upravo prodaje unikatna vintage drapirana Armani košulju s bogatom poviješću?

Naslovni vizual: Y Project YouTube, animacija: Canva

Pročitaj više

Ženska renesansa

Na spomen Mona Lise automatski pomišljamo na grad ljubavi i Louvre u kojem malena slika žene zagonetnog osmijeha stoji zaštićena neprobojnim staklom. No Da Vincijeva Mona Lisa nije jedina vrijedna spomena, a malo drugačiju renesansu ženama donosi Mona Lisa koju umjesto u muzeju pronalazimo u ginekološkim poliklinikama. Riječ je o relativno novom i revolucionarnom tretmanu zvanom Mona Lisa Touch, a namijenjen je svakoj onoj koju muče određeni intimni problemi.

The fashion komad

Ako biste ovaj mjesec trebali kupiti samo jedan odjevni predmet, neka to bude pravi klasik i jedan od rijetkih odjevnih predmeta koji je ujedinio sve žene ovoga svijeta i svih dobi

Uvijek elegantne, balerinke su već desetljećima neizostavni dio proljetne garderobe. No njihova je povijest mnogo duža od toga i čini ovaj jednostavan komad obuće mnogo zanimljivijim

Sjećate li se beauty savjeta naših baka o tome da vazelin može popraviti gotovo sve osim slomljenog srca ili pak da je najjeftiniji botox spavanje na leđima? Ispostavilo se da ima istine u tim malenim mudrostima koje su prethodne generacije dijelile s nama – neki od savjeta ne samo da su izdržali rigorozan test vremena već ih je i prilično jednostavno uklopiti u modernu beauty rutinu. Tim povodom donosimo the best of grandmas’ worldwide!

Online tjednik za pop kulturu i autorske priče

Stvari koje osjećamo. Teme koje pokreću.
Newsletter nedjeljom.