Treba li čovjek ili neki fenomen danas postati karikatura samog sebe, e da bi ga se nazvalo autentičnim. To je pitanje koje su mnogi sociolozi i fenomenolozi otvorili nakon što su malo više vremena proveli na TikToku. Jer naravno, zakon polarizacije, pretjerivanja i unikatnih naziva za nepostojeće fenomene traži da se klikne na pojašnjenje. Jedno u nizu videa je i tzv. fenomen Cortisol Face, a koji poneki paničari uspoređuju s mjesečevim licem. Razlog tako natečenog lica nije pretjerani unos soli, građa ili fileri nego jednostavno previsok nivo kortizola u organizmu.
Elektrolitima i masažerima protiv natečenog lica
Jer ako je istina da smo zbog kortizola dobili one posve nepotrebne jastučiće oko trbuha, a koje nismo mogli skinuti uz najžešće trbušnjake, zašto onda taj višak vode koji se zadržava u tijelu ne bi otišao u lice. Tako nekako razmišlja zajednica na TikToku. A ne bi li dokazala svoje uvrnute teorije sklona je posegnuti i za konzumacijom elektrolitskog praha ili rolerima od žada, nakon kojih, pogađate, lice automatski poprima oštrije obrise i gubi natečenost.
Postoji li ‘kortizol lice’?
Naime, višak kortizola može ubrzati razgradnju kolagena, povećati proizvodnju sebuma i uzrokovati probleme poput crvenila, akni i opuštene kože. No, povišeni nivo kortizola ne utječe samo na kožu, nego i na kvalitetu sna, seksualni nagon i razinu energije u tijelu. No, postoji li doista kortizol lice ili je riječ o karikaturalnom izrazu i želji za klikovima?
Ljudsko tijelo je složeno i ne funkcionira po tako jednostavnim shemama. Iako je moguće da imate povišen nivo hormona stresa, postoje i mnogi drugi razlozi zbog kojih vaše lice može izgledati okruglo, kažu stručnjaci. Na primjer, zbog konzumacije hrane bogate solju ili zbog nedovoljno sna, upala ili alergija. Niz je razloga za zadržavanje tekućine, no kortizol igra vrlo malu, gotovo zanemarujuću ulogu. No ako će nas sindrom Cortisol facea natjerati da malo više pazimo na zdrav način života te se brinemo za nevidljive, a tako važne nadbubrežne žlijezde, razmislit ćemo o novoj kovanici i kakvu ulogu igra u našem životu.
Naslovni vizual: Unsplash+