„Nikad nisam upoznala leopard uzorak koji mi se nije svidio“, rekla je svojevremeno slavna urednica Diana Vreeland. A gledajući aktualnu ponudu proljetnih i ljetnih kolekcija, i pokušavajući stati na samo jednom komadu, ne možemo se ne složiti.
Upečatljivi uzorci egzotičnih životinja nisu nikakva novost u modi: od antičkog Egipta gdje je nošenje leopardove kože bio znak pobjede nad zlim duhovima, grčkog boga Dioniza, preko europskih dvorova gdje je nošenje životinjskih uzoraka simboliziralo bogatstvo, znak da pojedinci mogu putovati i vratiti se u domovinu s materijalnim dokazima tih dalekih krajeva.
Leopard uzorak označavao je divljinu, oslobođenost, senzualnost ili kao što je to rekao slavni Christian Dior: „Za nošenje leoparda morate posjedovati sofisticiranu ženstvenost. Ako ste nježni i slatki, nije za vas“.

Zaštita životinja
No motiv leoparda odavno je već demokratiziran, nosiv i nošen u najrazličitijim prigodama, i nije rezerviran samo za one noćne pod prigušenim svjetlima… Jedna od zaslužnih (ili u ovom kontekstu, krivih) za promjenu percepcije je i Jackie Kennedy koja je leopard kaput nosila 1962. i potaknula takav trend da su desetljeće kasnije leopardi stavljeni na listu ugroženih životinja te je zabranjen njihov izlov.
Nasreću, današnji kaputi, haljine, torbice i kompleti nemaju nikakve veze sa stvarnim životinjama, već su izrađeni od pamuka, svile, viskoze i inih materijala. No među borcima za prava životinja ima i onih koji i u otisnutim uzorcima vide uzrok stvaranja želje i rizik zbog kojeg bi mogle stradati razne veličanstvene životinje kako bi završile kao trofeji.

No postoje i kreativne inicijative koje u popularnosti životinjskih uzoraka vide i potencijal za financiranje zaštite divljih životinja. Good Markides i koautori Dawn Burnham i David W. Macdonald predložili su svojevrstan „porez“ ili tantijeme za korištenje životinjskih uzoraka ili simbolike. Kako bi to funkcioniralo? Od svake prodane majice koja, primjerice, ima animal print ili motiv ugrožene životinje poput lava, određeni postotak odlazio bi prema dobrotvornim organizacijama za zaštitu životinja, piše The New Yorker.

Sličnu ideju imala je i neprofitna organizacija za zaštitu životinja Panthera, te je kroz kampanju Leopard Spotted poticala osobe koje nose leopard uzorak da rade i na promociji zaštite ovih velikih mačaka korištenjem heštegova i donacijama.
Novo neutralno
Ovakav pristup ove bi godine zasigurno imao mnogo odjeka i uspjeha jer gotovo nam se crni pred očima od silnih točkica. Leopard je daleko odmakao od Mrs. Robinson u „Diplomcu“, scenskih kostima Debbie Harry i Stevena Tylera, te sirove seksualnosti ili divlje prirode na koju je ovaj uzorak nekoć asocirao.

Kao što tvrdi slavna fashionistica Leandra Medine, „leopard uzorak je neutralan“. To svakako dokazuju i brojne odjevne kombinacije koje možemo vidjeti: vlada prava pomama za Ganni trapericama i adidas x Wales Bonner tenisicama, a prepoznatljive točkice mogu se pronaći u dizajnerskim i high street dućanima. Haljine, torbice, suknje, kape, veste, sandale, topovi, hlače – ništa nije ostalo imuno na ludilo iz džungle. I premda se čini da primat ima upravo leopard uzorak, tu su i zebra, tigar, zmija, krokodil pa i čak i domaće životinje poput kravica…


Pa se uzorci percipirani kao neutralni danas nose i u poslovnim i casual kombinacijama, na visoke potpetice ili tenisice. No za razliku od uobičajenog neutralnog – bijele, bež, sive i crne – ovaj uzorak nikada neće proći ispod radara. Nosite ga ponosno i odvažno, kao kraljice urbane džungle.

Naslovni vizual: Zara, Canva