‘OD VLASTITE UČIONICE DO VLASTITE SOBE’: Povijest ženskog obrazovanja

Lea Tomac
19.04.2024.

Kako bismo se prisjetili početaka ženskog obrazovanja u Hrvatskoj, Hrvatski školski muzej i Prostor rodne i medijske kulture K-zona osmislili su projekt pod nazivom „Od vlastite učionice do vlastite sobe“. Izložba otvara svoja vrata 16. travnja u 19 sati u galeriji Hrvatskog školskog muzeja „Školica za 5“ na adresi Hebrangova 5, a moguće ju je posjetiti do 11. svibnja.

„U mašti, ona je od najvećeg značaja. U stvarnosti je potpuno beznačajna. Poeziju preplavljuje od korica do korica; u povijesti je uopće nema. U književnosti s njenih usana padaju najdulje misli; u stvarnosti gotovo i ne zna čitati i pisati.“ – Vlastita soba, Virginia Woolf

Ne tako davno ove su rečenice zastrašujuće dobro opisivale položaj žena u društvu i mogućnost obrazovanja. U drugoj polovici 19. stoljeća čak 86 % žena u Hrvatskoj bilo je nepismeno, dijelom zbog društvenih i ekonomskih okolnosti, a dijelom zbog manjka ženskih srednjih škola. Srećom, do današnjeg dana postignut je velik napredak na tom polju pa tako, prema Državnom zavodu za statistiku, nailazimo na sljedeće podatke: omjer djevojčica i dječaka u srednjim školama gotovo je jednak, a na višim razinama obrazovanja dominiraju žene te čine 57,6 % populacije upisane na visoka učilišta i 61 % onih koji spomenuti stupanj obrazovanja završe, odnosno diplomiraju.

Značaj obrazovanja nemjerljivo je veći od samog stjecanja akademskih znanja i vještina jer u okviru obrazovnih institucija žene imaju mogućnost upoznati druge žene sličnih interesa i vrijednosti. Takav tip povezivanja može biti temelj za izgradnju snažnih prijateljstava i odnosa koji obogaćuju život, ali također i prilika za razvoj šire mreže podrške svim ženama koja je od posebnog značaja svakoj onoj koja se susreće s određenim izazovima i preprekama. S obzirom na to da i dalje živimo u društvu u kojemu je diskriminacija žena česta pojava, otvaranje mogućnosti ženama, posebice mladima, da se povežu s istomišljenicama i zajedničkim naporima ostvaruju napredak od iznimne je važnosti.

Kako bismo se prisjetili početaka ženskog obrazovanja u Hrvatskoj, Hrvatski školski muzej i Prostor rodne i medijske kulture K-zona osmislili su projekt pod nazivom „Od vlastite učionice do vlastite sobe“. Kako bi imala vlastiti prostor za rad – sobu, žena najprije treba vlastiti prostor za obrazovanje – učionicu. Naziv projekta referenca je na esej Virginije Woolf „Vlastita soba“ o ulozi i položaju žene u društvu i književnosti, a sam projekt tematizira povijest borbe za žensko obrazovanje u Hrvatskoj izdvajajući značajne događaje i sve one koje su pridonijele tome da danas imamo slobodan pristup svim razinama obrazovanja.

Neke od protagonistkinja početaka gimnazijskog obrazovanja u Zagrebu učiteljice su Marija Jambrišak, Ivana Hirschmann i Natalija Wickerhauser, a sve su vezane uz Ženski licej – preteču ženske gimnazije te ujedno i prvu državnu žensku školu na području Austro-Ugarske. Svaka od njih na svoj je vlastiti način doprinijela promicanju ravnopravnosti i širenju znanja te su njihova postignuća, ali i privatni životi itekako vrijedni istraživanja i prisjećanja.

Ovaj projekt stoga predstavlja idealnu priliku da bolje upoznamo povijest obrazovanja unutar vlastitog grada, i to kroz pristupačne umjetničke medije poput stripa i animiranog filma koji se obraćaju svim generacijama. Agata Lučić ilustrirala je lik Natalije Wickerhauser, Anamarija Kvas lik Marije Jambrišak, a Klasja Habjan lik Ivane Hirschmann. Tekstove potpisuju Tihana Bertek, Paula Ćaćić i Lana Perišić, dizajn Barbara Bjeliš, a projekt oživljenog secesijskog tipografskog pisanja Borjan Pavlek. Izložba otvara svoja vrata 16. travnja u 19 sati u galeriji Hrvatskog školskog muzeja „Školica za 5“ na adresi Hebrangova 5, a moguće ju je posjetiti do 11. svibnja.

„Dajte joj jednu sobu i pet stotina godišnje, dopustite joj da kaže što misli i napisat će bolju knjigu. Postat će pjesnikinjom.“ – Vlastita soba, Virginia Woolf

Pročitaj više

Glas kritike

Momčilo Otašević, jedan od najpoznatijih kazališnih, filmskih i televizijskih glumaca, osim što redovito oduševljava publiku svakom svojom ulogom, zavidno dobro žonglira mnoštvom poslovnih obveza. U kratkom predahu između snimanja, za Mood.hr podijelio je prednosti i mane užurbanog rasporeda, osvrnuo se na vlastite dramske početke te progovorio o društvenoj odgovornosti neodvojivoj od glumačke profesije.

Od prvih lakovjernih ideja da nas Mjesec čini ludima preko obećanja ludih menadžera koji učestalo koriste izraze kao što su ‘to infinity and beyond’ pa sve do holivudskih fantazija o životu na drugim planetama, Svemir i Mjesec su postali neiscrpno vrelo inspiracije.

Naši daleki preci iz pećina bi bili zadivljeni – jer konačno smo smislili kako će sve te divlje životinje i fascinantne priče oslikane na pećinama doista oživjeti. Dovoljno ih je dotaknuti jednim klikom!

Superman neka ostane. Ostali, razlaz!

Ima li uopće smisla govoriti o filmskim žanrovima otkako je Oscara dobio film koji je prekinuo sa svim tradicijama – ‘Sve u isto vrijeme’, a grčki redatelj Yorgos Lanthimo je u svom filmu ‘Ubojstvo svetog jelena’ ubio i linearnu naraciju. Uostalom, i Woody Allen je svoj posljednji film ‘Coup de Chance’ prikazan u Veneciji definirao kao romantični triler. No s druge strane, dajte bilo što samo da se riješimo tih napornih superjunaka. Superman je i više nego dovoljan da spasi svijet.

Online tjednik za pop kulturu i autorske priče

Stvari koje osjećamo. Teme koje pokreću.
Newsletter nedjeljom.