Crvena boja makova je boja koja simbolizira strast, ljubav i energiju. Ova odvažna i živahna nijansa svojom ljepotom podiže svaku prostoriju, ali i osobu koja ju nosi. Važnost crvenog maka nadilazi njegovu estetsku privlačnost budući da ima kulturno i povijesno značenje u različitim dijelovima svijeta. Narodi od Azije preko Indije do Afrike je povezuju sa srećom i svečanostima, vitalnošću i životnom snagom. Crvena boja maka popularna je i u svijetu mode jer se smatra smjelom i živahnom.
Ako gajite posebnu sklonost prema ovoj energičnoj boji, volite umjetnost i pomalo ste poput mene zaljubljeni u sretni grad Beč ne propustite posjetiti jednu neobičnu izložbu. U Muzeju primijenjene umjetnosti u Beču ovog proljeća do 21. travnja traje izložba koja odaje počast jednoj od najdojmljivijih umjetnica, Felice “Lizzi” Rix-Ueno. Retrospektiva “Zvijezde, perje, rese” u MAK-u prva je izvan Japana u kojem je umjetnica dugo živjela i umrla te prikazuje njezine veličanstvene boje i oblike. Djela su joj bila puna života, fantazije i senzualnosti što je bilo u kontrastu sa svedenom estetikom bečke moderne. Tako se je i dizajner modne kuće Akris inspirirao te je dizajnirao šarenu kolekciju, savršenu za cvjetni trend za proljeće/ljeto 2024.
Umjetnica Rix-Ueno kao inspiracija za modnu kolekciju
Ako nikad niste čuli za Lizzi to je nažalost čest slučaj u kulturi i umjetnosti, a vezan je uz spol. Godine 1914. Felice Rix-Ueno (1893.-1967.) stvorila je svoj prvi rad za tamošnju Wiener Werkstätte, udrugu obrtnika osnovanu 1903. godine po uzoru na Arts and Crafts Movement u Velikoj Britaniji, i oblikovala ga svojim vlastitim stilom dodajući poeziju dizajnu. Do 1932. stvoreno je na stotine dezena za uzorke tkanina, tapeta i vezova, za kućanske i modne dodatke, ali i za igračke i grafike.
Danas, kreativni direktor švicarske modne kuće Akris Albert Kriemler inspiraciju je pronašao u radovima Felice Rix-Ueno. Posebno je fasciniran umjetničinim makovima, dizajnom tekstila iz 1929. godine u žarko crvenoj i ružičastoj boji. Oni bi trebali postati vjesnici Akrisove kolekcije proljeće/ljeto 2024.
Modna kolekcija kao hommage umjetnici
Postoje neke reference na rad Felice Rix-Ueno u Akrisovoj kolekciji proljeće/ljeto 2024. Šareni plodovi stolnjaka pojavljuju se kao print na modernim cargo hlačama i jaknama. Njezina ljubav prema resicama pretvara se u rubove na mini haljinama. Ali vrhunac kolekcije je “Poppy Dress“, mini haljina koja kao da se sastoji samo od crvenih makova. Svaki je izvezen od svilene organze u St. Gallenu i na kraju ručno apliciran na til.
Haljina od maka otvorila je modnu reviju u pariškom Pavillon Gabriel u listopadu kojoj je kao kulisa poslužilo i more papirnatih makova. Uslijedio je jednostavan, lagani kombinezon s printom maka i velikim cvijetom kao akcentom na majici. Lookove nadopunjuje torba Anna Hobo Bag sa svojim zgužvanim oblikom od mekane napa kože podsjeća na trend torbe 90-ih, ali je modernizirana elegantnim i jasnim linijama. U proljeće/ljeto 2024. neće doći samo u minijaturnoj verziji već i sa svježim slojem boje u crvenoj boji maka.

Cvjetovi makova vjesnik su proljetne mode
Mak se stoljećima koristi u tekstilu, posebice u tradicionalnom vezenju i tkanju. Posljednjih godina dizajneri koriste motiv maka na različite načine – od otisnutih tkanina do izvezenih zakrpa. Odvažne boje i nježne latice maka čine ga svestranom i privlačnom slikom koja naglašava svačiji stil.
Dolaskom proljeća dizajnerske kolekcije u punom su cvatu baš kao i osunčani cvjetovi makova koji nisu novi trend u modi. Cvjetni uzorci sezone ponekad su nježni i ženstveni, ponekad šareni i razigrani, a nekad romantični. Ali mak, cvijet višestruke simbolike, ponosno stoji sam za sebe – i nabijen je vlastitim značenjem. U Belgiji, Francuskoj i Velikoj Britaniji makovi se obilježavaju 11. studenoga u znak sjećanja na žrtve Prvog svjetskog rata. Njihovo značenje: nikad više! Važniji nego ikada u ovim vremenima.
Jer makovi su izvanredne biljke. Latice su im tako fine da nakon nekoliko dana otpadnu i zatim se ponovno obnove. “Volim cvijeće, ali cvjetni dizajn može biti vrlo generičan”, kaže Albert Kriemler. “Drugačije je bilo s makovima koje je Rix-Ueno naslikala 1929. godine. Kakav duh!”
Naslovna fotografija: PR Akris