Powerdressing by Američki psiho

SIGMA MUŠKARAC: Alfa-frajeri su u egzistencijalnoj krizi jer uvijek stižu opasniji

Tamara Radan
31.01.2025.

Kako je još jedna sumnjiva teorija o tipovima muškaraca doživjela takav uspjeh na društvenim mrežama, promovira li takvo ekstremističko razmišljanje novi tip toksične muškosti i zašto su svi ludi za modnim stilom koji je u filmu “Američki psiho” nosio Patrick Bateman, jedan od najvećih zlikovaca u povijesti filma

Kada je svijet prije pet godina snašla velika pandemija, znanstvenici su morali vrlo brzo smisliti neka imena kojima će krstiti određene vrste koronavirusa. No određeni nazivi preuzeti iz grčkog alfabeta su namjerno preskočeni i to iz razloga da ne bi pojedine političare, posebice kineske, dovodili u neugodan položaj. No izgleda da američkom piscu znanstvene fantastike i izdavaču Theodoreu Robertu Bealeu, koji vodi blog pod imenom Vox Day nije bilo previše stalo do političke i moralne korektnosti, jer nema koga u svojim suludim zapisima nije već uvrijedio. Možda jedino nije bijele muškarce na poziciji moći.

No u nekom trenutku, kada nije sipao more uvreda, Bealeu se učinilo da treba proširiti malo tu podjelu muškaraca, jer alfa i beta nisu dovoljno precizni pa se tako primio posla i napravio novu hijerarhiju. Pogađate, na čelo je stavio alfa muškarce (vođe koje žene prirodno žele), zatim slijede beta-modeli (frajeri s više ženskih crta), delte, gamme, lambde, a na kraju… Umjesto kakvog omikrona, Beale je stavio omege, a koji nisu ništa drugo nego gubitnici.

Što čini sigma muškarca?

A onda je shvatio da novi svjetski poredak treba malo začiniti, jer svijet je u takvoj krizi da ni alfe nisu dovoljno jake pa je smislio i naziv za sigma muškarce, a koje je definirao kao “outsidere koji ne igraju društvenu igru, ali uspijevaju pobijediti u njoj”, tipove koji “često vole žene, ali ih iz nekog razloga i preziru”, a za razliku od alfi, ne hvale se svojim ženskim osvajanjima. Nešto kao ona pjesma koja kaže da vukovi umiru sami. I nema veza što je na kraju svijet biologije morao revidirati svoje pogrešne teze da su vukovi neka vrsta sigma-životinja. Ali koga briga za to da samo vukovi u zatočeništvu vole samoću, a da u normalnim uvjetima vole biti u grupama. Uostalom, svijet medija je bio prepun turbo-agresivnih likova koje igraju Keanu Reeves, Cillian Murphy, Bryan Cranston i Christian Bale, a za koje bi izraz alfa-mužjak bio očito neka vrsta uvrede, mislio je Beale.

Sigma muškarac u hipermaskuliniziranoj internetskoj sceni life-coacheva i alfa influencera smatra se “najrjeđim oblikom muškarca”. On je usamljeni vuk, onaj koji na zabavama stoji sa strane i ne traži potvrdu drugih. Tajanstven, šutljiv i intelektualno superioran. Stav sigma muškarca pruža savršen izgovor za društvenu izolaciju.

No ono što je vjerojatno trebalo ostati samo kao sumnjiva zabava na nečijem blogu, ne samo da je postala viralna teorija nego je poprimila i neke oblike pandemije. A gdje je kakva pandemija, tu je i stručni stožer koji iz dana u dan daje korisne savjete. Jedan od njih je i turbo-popularan kanadski psiholog Jordan Peterson, koji i dalje vrijedno promovira sustav prirodne hijerarhije, tvrdeći da je u našim genima upisano da budemo agresivni, da se izborimo za svoje mjesto pod suncem, ne pitajući za cijenu, jer samo si tako možemo osigurati kvalitetan život (čitaj: veće doze serotonina, lovu, hranu i žene).

Hashtag #sigma ima više od 35 milijardi pregleda, a ako platite 500 eura za obuku možda i vi postane jedan od sigma muškaraca.

Remake kultnog filma “Američki psiho”

A otkako je objavljena informacija da se planira i remake kultnog filma “Američki psiho” Austinom Butlerom u glavnoj ulozi, društvene mreže su naprosto poludjele za stilom odijevanja Patricka Batemana i hashtagom sigma-muškarac. No kako stvari trenutačno stoje, mlade generacije koje su tek nedavno otkrile ‘old money’ stil odijevanja, ‘quiet’, ali i ‘loud luxury’ nisu u toj modnoj zaluđenosti same, jer zaraza je prešla i na velike modne brendove, koji očito želeći ispraviti grešku staru 25 godina kada su svi spretno izbjegli ovaj film, misleći da je preradikalan i prenasilan da bi stekao neku popularnost kod publike.

Tko će obući Mr. Patricka?

No vremena su se promijenila i sada se navodno vode opake borbe tko će odjenuti glumce u novom filmu Luce Guadagnina, a koji bi se navodno više trebao držati knjige Breta Eastona Ellisa. Navodno se svi klade da će producenti odabrati modne kuće Loewe, Bottega Veneta i Yves Saint Laurent. No tko kaže da moraš biti u filmu da bi imao uspješnu kolekciju koju će obožavati svi oni koji vole, barem izvana, stil sigma muškarca pa su tako Givenchy i Saint Laurent već prikazali modele ekstra širokih ramena, crne kožne rukavice, crvene kravate i transparentne balonere, a francuski dizajner Louis Gabriel Nouchi poslao je glumca Lucasa Bravo, poznatog iz serije „Emily in Paris“, na modnu pistu u dugom kaputu s krvavim tragovima na licu.

Vuk (ne) mijenja ćud

A kada na TikToku i na YouTubeu pogledate hrpu detaljnih videa kako se obući kao Patrick Bateman na kraju se čovjek doista mora zapitati – što to zapravo tog najvećeg zlikovca u povijesti filma čini tako neodoljivim? Je li to samo savršena ljuštura – odijela na pruge, široka ramena, crvene kravate, košulje s bijelim kragnama u obliku morskog psa te neizostavni kaputi od kašmira u kojima Patrick jedri noćnim ulicama kao neki mješanac zlikovca koji je popalio herojske plašteve? Ili je fora u tome da se u toj power garderobi svaki nesiguran muškarac, jezikom Jordana Peterson, konačno osjeća kao neki agresivan jastog. I to onaj koji će konačno moći voditi život kakav zaslužuje, a da ga itko pita je li taj usamljeni vuk konačno promijenio i svoju ćud i što se dovraga krije ispod tih savršeno krojenih odijela.

Pročitaj više

Glas kritike

Momčilo Otašević, jedan od najpoznatijih kazališnih, filmskih i televizijskih glumaca, osim što redovito oduševljava publiku svakom svojom ulogom, zavidno dobro žonglira mnoštvom poslovnih obveza. U kratkom predahu između snimanja, za Mood.hr podijelio je prednosti i mane užurbanog rasporeda, osvrnuo se na vlastite dramske početke te progovorio o društvenoj odgovornosti neodvojivoj od glumačke profesije.

Od prvih lakovjernih ideja da nas Mjesec čini ludima preko obećanja ludih menadžera koji učestalo koriste izraze kao što su ‘to infinity and beyond’ pa sve do holivudskih fantazija o životu na drugim planetama, Svemir i Mjesec su postali neiscrpno vrelo inspiracije.

Naši daleki preci iz pećina bi bili zadivljeni – jer konačno smo smislili kako će sve te divlje životinje i fascinantne priče oslikane na pećinama doista oživjeti. Dovoljno ih je dotaknuti jednim klikom!

Superman neka ostane. Ostali, razlaz!

Ima li uopće smisla govoriti o filmskim žanrovima otkako je Oscara dobio film koji je prekinuo sa svim tradicijama – ‘Sve u isto vrijeme’, a grčki redatelj Yorgos Lanthimo je u svom filmu ‘Ubojstvo svetog jelena’ ubio i linearnu naraciju. Uostalom, i Woody Allen je svoj posljednji film ‘Coup de Chance’ prikazan u Veneciji definirao kao romantični triler. No s druge strane, dajte bilo što samo da se riješimo tih napornih superjunaka. Superman je i više nego dovoljan da spasi svijet.

Online tjednik za pop kulturu i autorske priče

Stvari koje osjećamo. Teme koje pokreću.
Newsletter nedjeljom.