Kada Hugh Jackman u filmu ‘Putovanja kroz sjećanja’ skroz izgubi glavu za misterioznom ljepoticom koja uvelike podsjeća na Jessicu Rabbit, a ona naravno – već nakon prvog seksa netragom nestane, njegova kolegica ga pita – “Čekaj, jesi li ti doista bio zaljubljen u nju ili ti se svidjela ideja u uskoj haljini”? Naravno da Hugh Jackman vjeruje svom instinktu i kreće u potragu za svojom ljubavi, ma što mu to o fiks idejama govorili prijatelji s dokazima. No, što je s vama?
Jackmanova priča
Skinuli ste neku aplikaciju za dejtanje ili dopisivanje, zastali na nekim licima, uputili se u flert ili nešto više, a onda ste doživjeli Jackmanovu priču, s tim da vi niste imali suvremeni stroj kojim biste nekome mogli vratiti sjećanja i vidjeti što se to do vraga događa s vašom simpatijom koja vam se više ne javlja.
Srećom, tu je psiholog Martin Graff koji je za online portal Psychology Today izdvojio neke obrasce ponašanja koje baš i ne vode prema happy endu. Pod uvjetom da ne volite zapetljane ljubavne priče, možda ne bi bilo zgorega pogledati koje su osobine i ponašanja zaslužile da ih se uvrsti na top 3 mjesta u kategoriji crvenih zastavica.

Egoistično ponašanje
Nećemo si lagati, svi smo mi manje više egoistični i tašti te volimo dobro ispasti na fotkama, a vjerojatnost da ćete u virtualnom svijetu susresti narcisoidne likove je dosta visoka. No činjenica je da postoje određene osobine ličnosti koje se često međusobno privlače, doslovce kao da su kompatibilne. Znate već na što mislimo – narcisoidnost + toksično ponašanje. Ili u prijevodu, na sve one lažljive likove koji vole manipulirati, kontrolirati, a uz to pokazuju i izrazito sebične crte ličnosti, a to znači da nisu iskreni, pouzdani, a uz njih ćete se osjećati nesigurno. Kako ih prepoznati? Obratite pažnju na to pokazuju li se vaši novi znanci isključivo u turbo samopouzdanom, besprijekornom i krajnje sebičnom izdanju.
Ignoriranje na najjače
Svima se dogodi da nam je mobitel pao na pod, baterija iscurila, a pamćenje se naglo pokvarilo pa smo zaboravili da smo se s nekim dogovorili za kino ili piće. S druge strane, nevjerojatan je i fascinantan niz opravdanja koje pojedine osobe mogu smisliti za nekoga tko izvodi ghosting. Doslovce da bi trebalo smisliti i naziv za to slijepilo. Primjerice – #blinding. No prava je istina ta, kaže Martin – da se ne biste trebali držati ljudi koji ne odgovaraju više dana zaredom ili se bezrazložno ne javljaju bez objašnjenja. Umjesto toga, trebali biste takvo ponašanje vidjeti kao upozorenje i otići prije nego što bude prekasno.

Sporadično bacanje mrvica
Sjećate se one igre iz djetinjstva kada ste sakrili neki predmet pa onome tko ga mora pronaći davali upute ‘toplo’, ‘hladno’, ‘jako hladno’… E, to se isto događa i u ljubavnom životu. Netko vas cijelo vrijeme ignorira, a onda jedne nedjelje u pet poslijepodne obaspe znakovima pažnje i mrvicama ljubavi. Stoga i naziv #Love-Crumbling. Nešto kao – obasipa vas romantičnom pažnjom, ali bez neke velike želje da s vama započne neku ozbiljnu vezu. Pod uvjetom da niste poput vaše mačke koja se samo voli igrati hvatanja loptice, bez prave namjere da je i ulovi, ovo ponašanje gotovo možete voditi kao ghosting. No ako volite toplo-hladne igrice, samo naprijed. Tko smo mi da vas priječimo u zabavi?
Naslovna fotografija: Unsplash+