“Ovo su datumi srodnih duša, provjerite koji ste ljubavni tip ili skinite ljubavni pečat s vaše veze” – niz je opcija, kalendara, aplikacija i telefonskih brojeva na društvenim mrežama koji mame korisnike s obećanjima da će im skinuti ljubavne uroke i spojiti ih na vijeke vjekova, tako da čovjek u virtualnim prostorima više ne zna koji parametar gledati prije odlaska na dejt. Uostalom, zar nam nisu oduvijek govorili da je ljubav posve iracionalna sila i da ne treba previše kalkulirati? Pa ipak, što bi radili ekonomisti, psiholozi i pisci da se ne pozabave i godinama koje nas dijele, ne bi li i oni izračunali savršenu formuli i natjerali nas da kliknemo (i spasimo se).
Isto godište ili razlika do tri godine
Theresa E. DiDonato, doktorica psihologije, socijalna je psihologinja i docentica na Sveučilištu Loyola Maryland. Njezini istraživački interesi usredotočeni su na različite aspekte ljubavnih veza, od čimbenika koji doprinose romantičnoj privlačnosti (humor) i zadovoljstvu vezama (oprostu) do toga kako se taj pojam mijenja prekidom veze. Prema rezultatima njenog istraživanja objavljenog u časopisu Journal of Population Economics, bračno zadovoljstvo značajno opada kod parova s većom razlikom u dobi.

Manja otpornost na ljubavne turbulencije
A to znači da su najstabilniji, ako ne i najsretniji bili parovi s razlikom od nula do tri godine razlike, jer bračno zadovoljstvo se smanjivalo kako je razlika u dobi rasla. Jedna teorija, koju podupire dokazi iz studije, je ona koja kaže da su parovi različite dobi manje otporni na negativne udarce u vezi, uključujući ekonomske poteškoće i bolesti. Točnije rečeno, razlika u dobi od pet godina povećava šanse da ćete se razvesti za 18% u usporedbi s parom koji je rođen iste godine.
Zašto Englezi bolje podnose veliki jaz u godinama, a Amerikanci ne?
Iako je navedeno istraživanje koje je anketiralo bivše parove u SAD-u pokazalo povezanost između stopa razvoda i razlika u dobi, ono na kraju nije dokazalo uzročnu. Stoga je na kraju zaključeno da očito ima nešto u vezi s osobom koja se odlučuje za brak s velikom razlikom u dobi što bi moglo utjecati na veće stope razvoda, umjesto same razlike u dobi?!
S druge strane, mlada osoba koja razmišlja o vezi sa značajno starijim partnerom može biti malo ohrabrena studijom britanskog Ureda za nacionalnu statistiku. Naime, ovo potonje istraživanje nije pronašlo snažnu vezu između razlika u dobi i stopa razvoda u Engleskoj i Walesu, iako je bilo nekih dokaza da su žene koje se udaju kasnije od 30 godina i koje su bile više od deset godina starije od svog supruga sklonije razvodu.

Kako godine utječu na razlike u plaćama?
Pa kada su nam već kalkulatori u rukama, može li taj razmak u dobi između partnera imati šire, društvene koristi, jer bi mogao pomoći u smanjenju jaza u zaradi između spolova, pitali su se i u magazinu The Economist. Studija koja je usporedila danske sestre blizanke pokazala je da zarade žena koje su se udale za starije muškarce u prosjeku nisu bile različite u prosjeku od koje su se udale za muškarce bliže njihovoj dobi.
No, kao i u svemu u životu, nema zlatnog pravila kojeg valja slijediti kada je riječ o vezama, a gore navedene statistike pokušavaju samo identificirati i analizirati obrasce u vezama, a ne ih stvarati. Dakle, ako otkrijete da imate snažnu povezanost s nekim tko je 10 godina stariji od vas, nemojte dozvoliti da vas statistike odvrate od prave ljubavi i zajedničkog života. Ne, ovo ne progovara iz nas ‘Žena vremenskog putnika’…
Naslovna fotografija: Unsplash+