JE LI MOGUĆE PREŽIVJETI RECESIJU: I što o tome kaže umjetna inteligencija?

Kristina Stakor
17.02.2025.

Redovito se u vijestima nagađa hoćemo li u mjesecima pred nama osjetiti čvrsti stisak recesije. Ima li načina da joj se kao pojedinci odupremo, pitali smo nekoga tko bi o tome trebao imati puno više informacija od nas: umjetnu inteligenciju

Od početka pandemije nad ekonomijom se nadvija pitanje: hoće li biti recesije? Nekoliko ciklusa karantene, ratova, klimatskih kriza i inflacije kasnije, ona i dalje vreba dok strepimo od njezine pojave, mogućeg trajanja i posljedica.

Pa ipak, uvijek se nađu poneki optimist, prodavač magle i prepper koji tvrde: možemo se za nju pripremiti pa čak i od nje profitirati. Izgleda da je na njihovim stavovima „magistrirao“ i Chat GPT koji je pitanju kako preživjeti recesiju pristupio kao pravi „problem solver“.

Korak prvi: Izgradite svoju financijsku utvrdu

Dok je crni oblak samo točkica na horizontu, pripremite fond za crne dane. Koliki bi on trebao biti? AI kaže da bi trebao pokriti barem 3-6 mjeseci troškova života za slučaj da se trebate suočiti s otkazom ili nekim drugim nepredviđenim troškovima.

Sljedeća stavka je definiranje budžeta – i pristupite tome kao vrlo detaljnom projektu. Svaki profit i svaki trošak (da, i onaj najbezvezniji poput kave iz aparata) trebao bi biti vidljiv kako biste mogli pratiti gdje vam najviše novca „curi“.

Foto: Pexels / Pixabay

I za kraj ove utvrde, pripazite na dugove, jer oni mogu biti „Ahilova peta financijske stabilnosti“, kaže AI. Sugerira prioritiziranje otplaćivanja dugova s visokim kamatama i pregovaranje oko uvjeta otplate. Ah, ta naivna umjetna inteligencija…

Korak drugi: Učinite svoj stil života otpornijim

„Baš kao što diversificirani portfelj omogućava stabilnost investicije, diversifikacija izvora prihoda može vas zaštititi od ekonomskih kriza“, predlaže AI koja sugerira da istražimo mogućnosti freelanceanja, pasivne izvore prihoda ili dodatni posao na pola radnog vremena… Ne zvuči nerazumno, samo moramo otkriti kako rastegnuti vrijeme u danu kako bismo mogli biti svuda, u svakom trenutku, odjednom. Nažalost nismo umjetna inteligencija koja je na raspolaganju 24/7!

Smanjite troškove! Ah, da, GPT, već smo to znali, ali gdje si bio kad sam u trenu nesanice i slabosti obavila online shopping u kasnim noćnim satima… Uostalom, već smo odavno utvrdili da se milenijalci odreknu svih avokado tosteva i dalje ne bi imali dovoljno za kupnju kuće…

Postanite štedljivi! „Baš kao što vrt o kojem brinemo donosi plodnu žetvu, štedljivi način života može donijeti dugoročnu financijsku sigurnost“, kaže AI ono što odavno znamo, podsjećajući nas da bi uplate na štedni račun i crni fond trebale biti automatizirane.

Korak treći: Kako se snaći u ekonomskom krajoliku?

Za početak treba biti informiran, ističe umjetna inteligencija, o uvjetima tržišta rada, trendovima na tržištu, te regulativama koje mogu utjecati na financijsku situaciju. I pri svemu tome, ostati prilagodljiv.

Strateški ulažite, u diversificirani portfelj, kako bi smanjili rizik i dosegli svoje financijske ciljeve.

Foto: Pexels/ Olia Danilevich

Recesija ili ne, networking je uvijek važan, te može dovesti do važnih mentorstava i suradnji čak u nesigurnim vremenima, zaključuje svoju listu Chat GPT.

Podsjetnik, otkrivanje tople vode ili savjet zlata vrijedan, što reći na ove savjete umjetne inteligencije? Možda smo se potajno nadali nekim provjerenim kombinacijama za dobitak na lotu, ali u nedostatku bolje, prihvatit ćemo i ovu pomoć.

Naslovni vizual: Unsplash+

Pročitaj više

Crna rupa, alo?!

Svemir nije samo crna pozadina za screensaver. U posljednjih nekoliko godina, dok ste možda bezuspješno pokušavali otvoriti .zip datoteku ili ignorirali poziv svog šefa, znanstvenici su došli do otkrića koja bi mogla promijeniti sve što znamo o životu, smrti i svemiru… Ili barem proširiti listu svemirskih teorija zavjera na TikToku. Evo sedam stvarno svježih svemirskih čuda i što bi ona, vrlo realno, mogla značiti za nas, obične Zemljane koji se još uvijek čude cijenama u dućanu.

Kronični nedostatak lijepe riječi

Istraživanja kazuju da tri četvrtine zaposlenih Europljana ne osjeća da ih se dovoljno cijeni na poslu, dok je 60% Amerikanaca prošle godine prijavilo da nisu dobili ni obično tapšanje po ramenu. I jesu li komplimenti najbolja besplatna droga na svijetu – posve legalna i bez nuspojava?

PRAOTAC TIKTOKERA

7 lekcija koje smo naučili od superuspješnog poduzetnika koji živi kao da se sutra neće vratiti s avanture pune adrenalina

Rođeni pod sretnom zvijezdom

Uspjeh nema nikakve veze s vašom inteligencijom, radom, upornošću, on naprosto ovisi o slučaju i nizu vanjskih faktora kao što su mjesec i godina rođenja, stanje na računu vaših roditelja, tko vam je susjed, jeste li odrasli u planinskom kraju ili u nizini, kaže naš najdraži pisac Malcolm Gladwell koji je dobro proučio što sve čini formulu uspjeha

Online tjednik za pop kulturu i autorske priče

Stvari koje osjećamo. Teme koje pokreću.
Newsletter nedjeljom.