Je li vam žao što se u životu niste poseksali sa Che Guevarom, pitanje je koje je novinarka The New York Timesa postavila Jane Fondi, a onda je vrlo iskreno odgovorila. „Ne, uopće ne razmišljam o njemu. Ali osoba za kojom žalim je Marvin Gaye, koji je svojedobno jako želio da se nešto dogodi među nama, a ja sam bila u braku.“ I da odmah riješimo ono pitanje koje vam zasigurno lebdi iznad glava – ne, nije joj uletio pjesmom „Sexual Healing“, a zbog želje da ostane vjerna svom tadašnjem suprugu Jane Fonda tako nikad nije dobila priliku da jednoga dana u svom sjajnom dokumentarcu “Jane Fonda u pet činova“ jedno poglavlje nazove njegovom imenom. Naime, četiri poglavlja nose nazive po imenima muškaraca koji su obilježili određeno poglavlje života, a peto poglavlje je posvećeno Jane Fondi jer je glumica i aktivistica zaključila da je krajnje vrijeme da se posveti sebi i svojim strastima.
Moć slike na frižideru
No tek kada je pjevač umro, i to prerano, u 44. godini, Jane Fonda je slučajno saznala da je Marvin Gaye godinama držao njezinu fotografiju na frižideru. A svi znamo jako dobro koliko je opasno držati određene fotografije u stalnom vidokrugu, jer mnogi su se opekli na onome što bi se danas zvalo manifestiranje. Ili neke fotke naprosto zrače! Primjerice, glumica Brooke Shields je godinama držala na frizu fotku Steffi Graf, ne bi li se natjerala da ide češće na vježbanje, a na kraju je ispalo da se i njezin tadašnji suprug Andre Agassi previše zagledao u fotku i dobio neku drugu ideju.
Ne seksualni nego emocionalni promiskuitet
Ok, bez panike, molim! Nećemo vas sada pitati čiju fotku držite magnetom prikucanom na hladnjaku, ni to za kojim seksom koji se nikada nije dogodio žalite, a ni koliko bi poglavlja imao vaš fiktivni dokumentarac nego koliko ste se puta jako zaljubili u osobu koju još niste niti upoznali jer je sve ostalo na fotografiji s frižidera, pardon! – malog ekrana. I naravno, onim neobjašnjivim magnetskim silama koje su vas, za kratko vrijeme gurnule u prave ljubavne turbulencije. I to bez seksa. Znate već o čemu pišemo. Ta nedavno je i sama Jane Fonda u filmu ‘Lude za Bradyjem’ (2023.), priči o skupini frendica u osamdesetima koje čvrsto odluče otići na Super Bowl i upoznati NFL superzvijezdu Toma Bradyja – to odlično sažela.
Sve ide prebrzo i predobro, a onda naglo stane i nigdje ne vodi
U trenutku kada joj se upucava zgodan frajer i neprestano je zove, glavna junakinja svesrdno ignorira njegove pozive jer žena naprosto ima utakmica u nogama. „Ma znam ja te priče. Sve ide prebrzo i predobro, a onda naglo prestane i nigdje ne završi!“ A sada pauza za odmor za sve one koji su u sebi kimnuli glavom i digli ruke. Hvala što ste se prijavili u tim emocionalno promiskuitetnih osoba. Sve do nedavno zvali smo vas ovisnicima o ljubavi s bujnom maštom, zdravim, a slijepim osobama ili naprosto ludima od ljubavi.
‘Volim te’ već na prvom dejtu
No sada je stigla i malo elegantnija i šifrirana prognoza, a koja savršeno paše uz emo pokret i glazbu. Riječ je o emofiliji kojom se opisuje sklonost brzom, lakom i čestom zaljubljivanju. Da to su one situacije kada recimo čujete one dvije strašne riječi – volim te, a koje mogu otjerati i najhrabrije od vas već nakon prvog dejta. No s druge strane, ajmo iskreno, biste li vi možda bili na tom vražjem dejtu da negdje u najtajnijem kutku mozga niste pomislili – “A možda je on/ona ta! Pa zašto onda ne bismo sjeli u crveni trkači auto i nabili gas?”
No jednom kada svi prisutni, brže ili kasnije dođu k sebi od ta dva hica koja sadrže 7 slova, a posve su nepromišljeno i u brzini ispaljena, postavlja se ono pitanje – pa je li ta osoba uopće pri sebi kada je u stanju takvo što izgovoriti tako rano? I trebamo li možda od nje pobjeći glavom bez obzira jer ima previše privržen stil vezivanja? Ili kako bi to slikovito rekao Jeff Goldblum u filmu “Devet mjeseci” – „Proždrijet će vas naprosto kao prava bogomoljka.“
Jeste li ikada nekoga prvi put sreli i pomislili: “Ova osoba bi mogla biti moja srodna duša” ili “Mogao bih biti zaljubljen u ovu osobu”? Ako ste primijetili obrazac u vašim vezama – brzo se i lako zaljubljujete, ali na kraju to nikada ne uspije – možda pokazujete znakove emofilije.
Kada hiperfiksacija vodi u rizičan seks
Na vašem mjestu sada bismo se malo opustili, jer emofilija u svojoj biti nije patologija, iako povišene razine mogu voditi rizičnom ponašanju, jer ovisnike o zaljubljivanju iz nekog razloga baš privlače mračni tipovi osobnosti. No ono najzanimljivije, ljudi s visokom emofilijom ne započinju svoj ljubavni ples iz potrebe za nekim u svom životu poput onih koji su skloni usamljenosti, boje se biti sami ili su anksiozno vezani. To je naprosto proces želje, a ne potrebe, kažu znanstvenici, a emofiličari naprosto ne znaju stati s izljevima nježnosti jer osjećaju da ih mozak tako obilato nagrađuje uzbuđenjima i valovima dopamina, serotonina i adrenalina.
Stoga njihovu hiperaktivnu divlju vožnju više možemo shvatiti kao “želim te”, a to je zapravo dijametralno suprotno procesu “trebam te”, koji karakterizira anksiozni tip privrženosti i zbog čega su svi koji vole biti bez obaveza, a zovu se izbjegavajući tipovi znali bježati glavom bez obzira. Kada malo bolje razmislimo, ova korelacija ima teoretskog smisla: one s kojima se želimo poseksati skloni smo romantično voljeti, a one koje romantično volimo skloni smo i seksualno željeti. No sve bi to manje više bilo normalno da u paketu ne idu i neke gadne nuspojave kao što su sklonost rizičnom ponašanju, problematičnim tipovima, ignoriranje svih crvenih zastavica, zanemarivanje sigurnih seksualnih praksi, a u pojedinim slučajevima čak i neke rubne situacije zbog kojih se i snimaju mračni francuski filmovi te lete tanjuri.
Kako stati na kočnicu
iako je, kažu stručnjaci, takva vrsta zaluđenosti i hiper-fokusiranosti bila potrebna tijekom evolucije, naravno da se ovdje postavljaju dva pitanja – je li se moguće, ako ne u potpunosti, onda barem malo zaštititi od prejake emofilije koja nas čini slijepima, jer poznato je da nas intenzivna ljubav tjera da se fokusiramo samo na jednu osobu dok ignoriramo sve ostale, uključujući i sebe. Nekoliko je načina – ne bi bilo zgorega pitati za savjet one koji još dobro vide – naše prijatelje i obitelj, napraviti popis crvenih i zelenih zastavica te redovito bilježiti sve strastvene i romantične susrete, a onda ih pokušati prizemljiti u stvarnost. Znamo, zvuči kao oksimoron – želja da se prizemni luda ljubav. No ako već ne možemo smisliti neki pametniji odgovor na prvo pitanje, dajte da se onda pozabavimo onim drugim – tko će sada snimiti i pjesmu pod naslovom “Romantic Healing”. Billie Eilish, Sam Smith, Ed Sheeran ili možda baš vi? I, ima li zainteresiranih?
Naslovni vizual: Canv