Od Inuita do Iris Apfel, sunčane naočale onaj su modni detalj koji ima važnu ulogu boriti se protiv utjecaja našeg neprijatelja i saveznika, Sunca. Izloženost UV zračenju može dugoročno nepovoljno djelovati na vid, pa se nošenje naočala preporučuje prije svega kao nužan zdravstveni, a zatim i stilski dodatak.
Duga povijest – ukratko
Toga su još prije otprilike 2,000 godina postali svjesni Inuiti koji su svoje sunčane naočale izrađivali od kostiju ili drveta, potpuno neprozirne s tankim prorezima kako bi kroz njih mogla prolaziti samo ograničena količina svjetlosti, kako bi spriječili sljepilo uzrokovano ultravioletnim zrakama.
Legenda kaže kako je i kontroverzni car Neron gladijatorske borbe gledao kroz sunčane naočale izrađene od smaragda. Neki povjesničari to opovrgavaju, no nije teško zamišljati kako bi one mogle izgledati, ako u obzir uzmemo nedavni Pharrellov dizajn za Tiffany, nastao prema 17-stoljetnim smaragdnim naočalama prodanima na aukciji u Sotheby’su…
Sunčane naočale s tamnozelenim staklima nosili su i imućni Mlečani u 18. stoljeću: izrađivale su se od zatamnjenog zrcalnog Murano stakla, a zvali su ih „gondola naočale“, jer su gondolijere štitile od odraza sunca u vodenim kanalima. Popularne su bile i tzv. Goldoni naočale, prema slavnom komediografu, a sa strane su imale tkaninu koja je također štitila oči.
Masovna proizvodnja počela je tek između dva svjetska rata, kada je Foster Grant uspio proizvesti sunčane naočale od celuloida, a modu su diktirale holivudske zvijezde, dok su se danas kultne Ray-Ban avijatorske naočale pojavile tijekom Drugog svjetskog rata.
Nezamjenjivi modni dodatak
Isprva strogo funkcionalne, sunčane naočale danas obavljaju dvostruku pa i višestruku ulogu: štite od sunca, ali i znatiželjnih pogleda, upotpunjuju modne kombinacije, izražavaju osobni stil i status… Sjetite se samo likova iz filma „The Blues Brothers“ ili sve sile rock zvijezda koje svoje naočale ne bi skidale ni u mračnim interijerima.
Sunčane naočale mogu biti i kolekcionarski predmet, što ekstravagantnije, to bolje. Peggy Guggenheim obožavala je svoje „šišmiš“ oblika, koje je za nju izradio prijatelj Edward Melcarth. Iris Apfel poznata je po svojim predimenzioniranim okruglim sunčanim naočalama koje čine dio velike kolekcije. No apsolutni rekorder je Elton John koji se pohvalio kolekcijom od gotovo 250,000 pari sunčanih naočala.
Sunčane naočale dobar su „investment piece“ koji možemo nositi iz godine u godinu (pod uvjetom da negdje slučajno ne sjednemo na njih), a osim nenametljivih klasika, vječne su i one posve neobične koje se odupiru svim mijenama trendova.
Pa ako želite proširiti vlastitu kolekciju ili težite postati fashion eyecon, odabrali smo par fantastičnih modela…
Naslovni vizual: Pexels / Aline Viana Prado