MOĆ PRIPOVIJEDANJA UŽIVO: Lansiranje Slavic Soundwalking aplikacije podržao Pričigin u gostima

Tamara Radan
07.06.2024.

U utorak, 4. lipnja u zagrebačkom Centru KNAP predstavljen je književni multimedijalni projekt Slavic Soundwalking, kao i lansiranje istoimene aplikacije, a slavlje je uveličao i Pričigin u gostima, čuveni splitski festival koji već 17 godina slavi moć pripovijedanja uživo, te koncert grupe Cry Babies.

Koliko je velika moć pripovijedanja te kako dobar storytelling može zaživjeti u bilo kojem formatu – kao govor, priča na papiru, ekranu ili ona koju konzumiramo putem slušalica dok se krećemo gradom, uvjerili smo se jučer kada je i službeno predstavljena dvogodišnja transnacionalna inicijativa, multimedijalni projekt Slavic Soundwalking koji na inovativan način povezuje suvremenu književnost, zvuk i kretanje te tri grada – Zagreb, Ljubljanu i Beograd.

Cilj aplikacije je očuvanje slavenskog jezika, promocija slavenske književnosti te razvoj slušnih vještina korisnika i njihove književne pismenosti. Aplikacija sadrži neobjavljene kratke priče suvremenih autora iz Hrvatske, Srbije i Slovenije, a urbane teme reflektiraju suvremeno društvo i vrijeme u kojem su nastale. Ova mobilna aplikacija trenutačno sadrži 75 kratkih priča na hrvatskom, srpskom, slovenskom i engleskom jeziku te znakovnom jeziku, čime se omogućava pristupačnost gluhim i nagluhim korisnicima. Također, priče se mogu čitati i prilagoditi osobama s teškoćama u čitanju.

Mobilna aplikacija također mjeri zagađenost i buku u okruženju pružajući korisne informacije o kvaliteti zraka i razini buke tijekom interaktivnih šetnji. To dodatno obogaćuje iskustvo korisnika omogućujući im da budu svjesni okoline u kojoj se nalaze te da donose informirane odluke o svom zdravlju i doživljaju prostora u kojem se kreću.

Iako aplikacija Slavic Soundwalking, koju je osmislila multimedijalna autorica Jelena Remetin, plijeni inovativnim digitalnim rješenjima, ona nipošto neće ostati na ekranu, nego doista izlazi u prostor te povezuje autore te potiče dijalog i suradnju, istaknula je i voditeljica Aleksandra Orlić. A jedna od suradnji je i ona s festivalom Pričigin iz Splita koji s projektom Slavic Soundwalking dijeli ljubav prema pričanju priča.

Pričigin u gostima koji je održan u zagrebačkom Centru KNAP pod nazivom ‘Moć pripovijedanja uživo’ ugostio je sedmero književnika iz Hrvatske, Slovenije i Srbije – Ankicu Tomić, Marinka Koščeca, Marka Dejanovića, Branka Rosića, Svetozara Cvetkovića, Adrianu Kuči i Zorana Kneževića. Razgovor je vodila Patricija Horvat, umjetnička direktorica festivala Pričigin, a sva događanja na sceni su simultano bila prevođena na znakovni jezik u suradnji s Hrvatskim savezom gluhih i nagluhih osoba.

Noć koja slavi pripovijedanje i zvuk uveličao je koncert zagrebačkog benda Cry Babies koji je poznat po inovativnim obradama kultnih pjesama i hitova. Bogat književni i edukativni program SSW projekta koji nas čeka sljedećih dana možete pronaći u programskoj knjižici na web stranici www.slavicsoundwalking.com.

Aplikacija Slavic Soundwalking je posve besplatna, a od 4. lipnja dostupna je za pametne telefone s Android OS-om, kao i za iPhone. 

Fotografije: Zoe Šarlija

Pročitaj više

Glas kritike

Momčilo Otašević, jedan od najpoznatijih kazališnih, filmskih i televizijskih glumaca, osim što redovito oduševljava publiku svakom svojom ulogom, zavidno dobro žonglira mnoštvom poslovnih obveza. U kratkom predahu između snimanja, za Mood.hr podijelio je prednosti i mane užurbanog rasporeda, osvrnuo se na vlastite dramske početke te progovorio o društvenoj odgovornosti neodvojivoj od glumačke profesije.

Od prvih lakovjernih ideja da nas Mjesec čini ludima preko obećanja ludih menadžera koji učestalo koriste izraze kao što su ‘to infinity and beyond’ pa sve do holivudskih fantazija o životu na drugim planetama, Svemir i Mjesec su postali neiscrpno vrelo inspiracije.

Naši daleki preci iz pećina bi bili zadivljeni – jer konačno smo smislili kako će sve te divlje životinje i fascinantne priče oslikane na pećinama doista oživjeti. Dovoljno ih je dotaknuti jednim klikom!

Superman neka ostane. Ostali, razlaz!

Ima li uopće smisla govoriti o filmskim žanrovima otkako je Oscara dobio film koji je prekinuo sa svim tradicijama – ‘Sve u isto vrijeme’, a grčki redatelj Yorgos Lanthimo je u svom filmu ‘Ubojstvo svetog jelena’ ubio i linearnu naraciju. Uostalom, i Woody Allen je svoj posljednji film ‘Coup de Chance’ prikazan u Veneciji definirao kao romantični triler. No s druge strane, dajte bilo što samo da se riješimo tih napornih superjunaka. Superman je i više nego dovoljan da spasi svijet.

Online tjednik za pop kulturu i autorske priče

Stvari koje osjećamo. Teme koje pokreću.
Newsletter nedjeljom.