Koliko je velika moć pripovijedanja te kako dobar storytelling može zaživjeti u bilo kojem formatu – kao govor, priča na papiru, ekranu ili ona koju konzumiramo putem slušalica dok se krećemo gradom, uvjerili smo se jučer kada je i službeno predstavljena dvogodišnja transnacionalna inicijativa, multimedijalni projekt Slavic Soundwalking koji na inovativan način povezuje suvremenu književnost, zvuk i kretanje te tri grada – Zagreb, Ljubljanu i Beograd.
Cilj aplikacije je očuvanje slavenskog jezika, promocija slavenske književnosti te razvoj slušnih vještina korisnika i njihove književne pismenosti. Aplikacija sadrži neobjavljene kratke priče suvremenih autora iz Hrvatske, Srbije i Slovenije, a urbane teme reflektiraju suvremeno društvo i vrijeme u kojem su nastale. Ova mobilna aplikacija trenutačno sadrži 75 kratkih priča na hrvatskom, srpskom, slovenskom i engleskom jeziku te znakovnom jeziku, čime se omogućava pristupačnost gluhim i nagluhim korisnicima. Također, priče se mogu čitati i prilagoditi osobama s teškoćama u čitanju.

Mobilna aplikacija također mjeri zagađenost i buku u okruženju pružajući korisne informacije o kvaliteti zraka i razini buke tijekom interaktivnih šetnji. To dodatno obogaćuje iskustvo korisnika omogućujući im da budu svjesni okoline u kojoj se nalaze te da donose informirane odluke o svom zdravlju i doživljaju prostora u kojem se kreću.
Iako aplikacija Slavic Soundwalking, koju je osmislila multimedijalna autorica Jelena Remetin, plijeni inovativnim digitalnim rješenjima, ona nipošto neće ostati na ekranu, nego doista izlazi u prostor te povezuje autore te potiče dijalog i suradnju, istaknula je i voditeljica Aleksandra Orlić. A jedna od suradnji je i ona s festivalom Pričigin iz Splita koji s projektom Slavic Soundwalking dijeli ljubav prema pričanju priča.

Pričigin u gostima koji je održan u zagrebačkom Centru KNAP pod nazivom ‘Moć pripovijedanja uživo’ ugostio je sedmero književnika iz Hrvatske, Slovenije i Srbije – Ankicu Tomić, Marinka Koščeca, Marka Dejanovića, Branka Rosića, Svetozara Cvetkovića, Adrianu Kuči i Zorana Kneževića. Razgovor je vodila Patricija Horvat, umjetnička direktorica festivala Pričigin, a sva događanja na sceni su simultano bila prevođena na znakovni jezik u suradnji s Hrvatskim savezom gluhih i nagluhih osoba.
Noć koja slavi pripovijedanje i zvuk uveličao je koncert zagrebačkog benda Cry Babies koji je poznat po inovativnim obradama kultnih pjesama i hitova. Bogat književni i edukativni program SSW projekta koji nas čeka sljedećih dana možete pronaći u programskoj knjižici na web stranici www.slavicsoundwalking.com.

Aplikacija Slavic Soundwalking je posve besplatna, a od 4. lipnja dostupna je za pametne telefone s Android OS-om, kao i za iPhone.

















Fotografije: Zoe Šarlija