Postoji li neki opravdan razlog zašto bi netko poželio spojiti Valentinovo i Interliber u jedan veliki praznik, možda će vam biti prvo pitanje koje vam pada na pamet. No već iste sekunde, čim kročite na ulice Barcelone koje su ukrašene cvijećem, a rijeke ljudi se doslovce slijevaju u svim smjerovima noseći u rukama ruže i knjige zaboravit ćete da ste ga i postavili. A vjerojatno će ga zaboravili i svi drugi sumnjičavci ako navedem podatak da je ove godine u Kataloniji doslovno oboren rekord s obzirom na to da je prodaja knjiga premašile sva očekivanja i porasla u odnosu na prošle godine.
Zgrada s fasadom zmaja osvanula u ružama
Naime, grad koji doslovce živi na ulicama od 2019. godine nije pošteno proslavio praznik posvećen neustrašivom svetom Jurju koji je ubio zmaja – em su zaredale kiše, pandemija, duhovna glad, a onda se konačno pojavilo sunce koje je posebno efektno palo baš na Gaudíjevu Casu Batlló čija je fasada od krljušti zmaja zapravo arhitektonska saga toj pobjedi.
Kao i svake godine, ovaj praznik dvostruke ljubavi započeo je tradicionalnim doručkom u palači La Virreina koja je sagrađena u 18. stoljeću po nalogu vicekralja Perua, a na kojem se doslovno okupila sva književna i kulturna scena Barcelone – od Davida Truebe do Gemme Ruiz Palà. Uostalom, tko će ovako slaviti ako neće Barcelona koju je UNESCO proglasio svjetskim gradom književnosti.

Valjda će tri olovke izdržati potpisivanje
Ok, neki su se pojavili i ranije poput najprodavanijih autora u Španjolskoj koji su popili kavu u kafiću, naoružani bananama, orasima, niskim tenisicama i s tri olovke za koje se nadaju da će izdržati. Hm, zvuči predobro da bi bilo istinito, ali moguće je da književnici budu veće zvijezde od Justina Biebera te da se u redovima za potpisivanje knjiga čeka već od rane zore te da se ispusti i koja suza radosnica. Pedro Almodóvar, Rosa Montero, Eva García Sáenz de Urturi samo su neki od autora koje sam i ja poželjela susresti, samo da sam se mogla klonirati.
Valentinovo, ali i Jurjevo
No o čemu je zapravo riječ i kako je moguće da postoji tako dobar praznik koji izgleda kao da ste spojili neki južnjački karneval te kao da su igrači Barce izašli neočekivano na ulice i poželjeli na lutriji podijeliti nekoliko svojih plaća? Zar su strastveni Španjolci zaboravili Valentinovo i sve prebacili na Jurjevo ili su se zapravo mudro dosjetili slaviti dva festivala ljubavi? Ili je jedan praznik posvećen tjelesnoj, a drugi duhovnoj ljubavi? Ok, zaustavit ćemo se na ovome mjestu jer svima koji su pročitali više od jedne knjige jasno je da postoji nekoliko tisuća vrsta ljubavi pa zašto onda ne bi bilo i takvih praznika, zar ne?
I ruža i knjiga na dar
Naime, prema staroj legendi, sveti Juraj je ubio strašnog zmaja koji je terorizirao cijelo selo, a ponajviše lijepe djevojke koje su mu prinosili kao žrtve. Legenda kaže da je iz zmajeve rane čim ga je sveti Juraj pogodio na tlo kapnula krv, a iz nje je izniknula ruža koju je hrabri Juraj brže-bolje poklonio djevojci. U sjećanje na tu veliku pobjedu curama se već godinama poklanjaju crvene ruže, a dečkima knjige. Ok, ovo je pravilo već odavno zastarjelo pa danas svi dobivamo i knjige i ruže. Pošteno!
Neustrašiva gradonačelnica Barcelone
No podjednako fascinantna poput stare legende je i Ada Colau Ballano, super cool gradonačelnica Barcelone, koja je otvorila ‘najljepši festival na svijetu koji izaziva empatiju jer kada kupujemo ružu i knjigu mislimo na drugu osobu’, a koja se godinama bori za promicanje različitosti, solidarnost, zeleno gospodarstvo, a pokrenula je, među ostalim, i platformu za osobe pogođene hipotekama pa bi, kažu upućeni, vrlo lako mogla postati i nova predsjednica.
Kada se probudim, neka me netko podsjeti da bi trebalo pokrenut peticiju za direktni kopipejst ovog super praznika. Pa kada su ga mogli kopirati Japanci i UNESCO koji je praznik 1996. proglasio Svjetskim danom knjige i autorskih prava, možemo i mi. Ako je vjerovati legendi, svetkovina svetog Jurja baš pada na dan smrti i dvojice književnih velikana – Cervantesa i Shakespearea. Ako treba još razloga zašto se na ovaj kopipejst ne bismo trebali odlučiti, dovedite mi ipak tog zmaja. Rado bih ga upoznala.