Walk the Talk

LEA TOMAC: S koliko godina žena napokon prerasta instant privlačnost prema zločestim dečkima?

Lea Tomac
03.08.2024.

Pitam za Prijateljicu… Najbolje što je Prijateljica uspjela smisliti je to da romantične odnose stavi na čekanje dok se ne opameti, no kako je krenulo prije će dočekati sijede.

Kad kažem „zločesti dečki“ ne mislim na istinski loše muškarce (zaista se nadam da smo romantiziranje nasilja ostavili iza sebe) već na one potpuno normalne pojedince koje krasi sasvim mala, neuhvatljiva iskra drskosti. Situaciju je najlakše objasniti na primjeru, a Prijateljica primjera ima na bacanje, no kako bih izbjegla potencijalnu tužbu za klevetu, ovoga puta držat ću se fikcije. Jeste li upoznati sa serijom Lost? Vjerujem da jeste, rijetko je koja serija uspjela ostvariti (a zatim i održati) toliku popularnost kako među starijim, tako i među mlađim generacijama. Upravo to čini je fantastičnom za izlaganje Prijateljičina problema, stoga krenimo – s jedne strane nalazi se Jack, nadareni kirurg brižne naravi sa snažnim moralnim kompasom. S druge je strane Sawyer, iznimno šarmatan profesionalni prevarant s neodoljivim darom za cinizam. Koji je od dvojice opisanih muškaraca zapeo Prijateljici za oko i što, zaboga, nije u redu s njom?!?

Žene nalik Prijateljici posjeduju gotovo nadrealan talent za upoznavanje svih Sawyera ovoga svijeta. Dajte jednoj takvoj nekoliko sekundi u prostoriji s deset nepoznatih muškaraca od kojih tek jedan pripada kategoriji Sawyer, a svi ostali su dobri stari Jack i gledajte magiju na djelu. Psi tragači ne bi se mogli  mjeriti s time. No što se krije iza toga? Što je to što žene privlači i, još gore, zadržava kod takvih muškaraca?

Afrodizijak No.1

Pitate li Prijateljicu, spremno će izrecitirati nekoliko razloga. Muškarci poput Sawyera zrače samopouzdanjem, a ono je, složit ćemo se, afrodizijak No.1. Prilično je lako osjetiti razliku između glume i istinskog samopouzdanja, a s obzirom na to da je prosječni zločesti dečko relativno neopterećen mišljenjem okoline, ne postoji puno toga što bi mu spomenuto samopouzdanje poljuljalo. I, gle vraga, to ga čini neodoljivim; ne samo zbog onoga što on jest već i zbog onoga što bi ostatak nas htio biti, a ne zna kako. Osim toga, takvi pojedinci nisu skloni poštivanju pravila, a to donosi neke nove razine uzbuđenja.

Naravno, pravila uključuju i ona nepisana koja dolaze uz romantične odnose, poput empatije, iskrene komunikacije, monogamije i slično, ali tko je ikada razmišljao toliko unaprijed… Prijateljica sigurno nije, ona je razmišljala o tome koliko bi fantastično bilo pripitomiti jednog takvog.

Dobar dečko je dobar dečko, ali zločesti dečko koji je postao dobar samo zbog nje – e to je već nešto drugo!

Zašto glorificiramo bad guy gone good narativ

Izgradnji takve iluzije definitivno su pripomogli i mediji s glorificiranjem bad guy gone good narativa kao i to što smo napokon prihvatili tezu da jako puno naših odraslih obrazaca ponašanja vuče korijene iz djetinjstva.

Možda je bio neshvaćen kao dijete?

Možda ga majka nije voljela?

Možda je odrastao uz pogrešne uzore?

Možda je sve navedeno istina, ali Prijateljice draga, nije tvoje da to popravljaš. Čovjek se mijenja samo zbog sebe, tad kad sam to odluči i ni sekunde ranije. Popravke ostavi automehaničarima i psihoterapeutima. A kad smo već kod psihologije, postoji jedan jedini validan razlog zašto Prijateljica i njoj slične padaju na real life Sawyere – oni leptirići u trbuhu nisu zaljubljenost nego nestabilne razine dopamina. Upoznati Sawyera donosi nenadmašan high kojemu se neopisivo teško oduprijeti pa hormoni sreće rastu do neba. Međutim, baš poput razine dopamina, Sawyer je nepouzdan i lako odleprša. Ovisnost ostaje.

Lea Tomac

Nenadmašan high

Jeste li ikada pokušali naglo ostaviti cigarete (ili neki porok po izboru)? Jeste li se u tim trenucima ulovili kako nervozno koračate gore-dolje ili nemirno kuckate prstima po stolu? Baš kao što Prijateljica nemirno kucka tisućitu poruku po redu dok se njen odabranik, začudo, danima ne javlja, a ona sve više grize nokte. I baš kad ste pomisliti da je sve gotovo, evo vašeg dugo očekivanog dima cigare. Pardon, Prijateljičine poruke. Najednom je sve opet u redu, ravnoteža u svemiru ponovno je uspostavljena, doza dopamina uspješno dostavljena. Do iduće prilike, ili dok se Prijateljica ne opameti.

A možda je ipak pokušala, možda je shvatila da od Sawyera nema kruha pa je usprkos manjku famoznog faktora X odlučila dati priliku Jacku. Kako izgleda kada u romantičnim odnosima glavnu riječ vodi razum, a ne prevrtljivo srce saznajte u idućoj kolumni. Ljubav ipak zaslužuje da joj se posvetimo u dva izdanja!

Fotografije: Unsplash+, Sara Čolić; animacija Canva

Pročitaj više

Okrutna istina

‘Ogledalo, ogledalce moje, pa kako to izgledam na fotkama s godišnjeg?!’ Pitanje je odlično, ali ste ga, sorry, uputili na pogrešnu adresu. Evo i pravih odgovora na pitanje što je istina i kako vas zapravo vide drugi – kao u ogledalu ili kao na fotki

Nevidljiv radar

U kakvoj su vezi mirisi, sjećanja i nekompatibilni partneri. Plus, što će se dogoditi ako za vrijeme jela stisnete nos. Hm, možda je krajnje vrijeme da redefiniramo sve ono što smo mislili o okusima i mirisima

Dopamin i kortizol

Za sve one koji se i dalje pitaju – zašto se netko nakon mjesec dana intenzivnog dopisivanja naglo prestao javljati ili to radi u ritmu kapanja vode iz pokvarene špine…

E-motion

Kako molim? Emocije i osjećaji nisu isto? U kolokvijalnom govoru jesu, ali biološki gledano nisu. Mnogi se ljudi slažu da je zdravo biti u kontaktu sa svojim osjećajima. Drugo je pitanje rade li to redovito. Ali što su to emocije i koja je njihova uloga?

Online tjednik za pop kulturu i autorske priče

Stvari koje osjećamo. Teme koje pokreću.
Newsletter nedjeljom.