Kada je prije četiri godine sjajna gimnastičarka Simone Biles napustila Olimpijske igre u Tokiju zbog toga, jer ‘nije mogla uskladiti svoj um s tijelom‘, društvenim mrežama su se raširile teorije o prevelikom fizičkom, ali i mentalnom pritisku kojem su često izloženi vrhunski sportaši te koliko je važno da čak i profesionalci znaju kada treba stati na loptu. No, lijepa vijest je ta da se Simone ove godine uspješno vratila na Olimpijske igre u Pariz gdje je osvojila čak četiri medalje – tri zlatne i jednu srebrnu. Razlog više da proučimo kojim se mentalnim vježbama usklađivanja uma i tijela te metodama nošenja s ekstremnim pritiskom služe sportaši.
Body-Mind veza
Jedna od glavnih zadataka mentalnog treninga je sustavno i strukturirano istrenirati povezanost misli, osjećaja i tjelesnih reakcija. A to konkretno znači da se, primjerice, specifični pokreti najprije vježbaju u mislima, a zatim se ponavljaju pred unutarnjim okom, jer ovaj postupak odlično bilda složenu povezanost između mozga i tijela. Naime, i plivačka legenda Michael Phelps često navodi da pola svojih medalja može pripisati vježbama vizualizacije, jer je prije natjecanja doslovce odvrtio sve moguće scenarije u glavi i bio dobro pripremljen na sve one male detalje koji bi mogli poći po zlu.“
Izgleda da ista metoda super funkcionira i na kopnu, kažu treneri. Jer, ako na sljedećoj prezentaciji internalizirate svaku moguću situaciju, svako dobro, loše ili iznenađujuće pitanje, vaša reakcija će donekle biti spremna. Naravno, ovo ne vrijedi samo za naporan proces na putu do uspjeha nego i za ciljeve koji bi trebali biti što konkretnije formulirani.

Naravno da i vaši poslodavci to znaju, stoga uporno smišljaju pitanja koja bi vas mogla na trenutak zbuniti i izvesti s dobro izvježbane staze. No problem nastaje kada nastane zbrka u vašem lancu između toga što mislite, osjećate i onoga što vam trenutno izvodi tijelo. Znate već dobro te simptome – drhtavica, znojenje, lupanje srca, suha usta, stakleni pogled.
Kako izbjeći napad panike?
Iako je ponekad napad panike teško izbjeći, pogotovo ako ste prije važnog trenutka konzumirali velike doze kofeina, bitno je osvijestiti proces i to što se trenutno događa u autonomnom živčanom sustavu. Srećom, tu je super tehnika Body-Mind koja kaže – ako se fokusiramo na tijelo i naučimo ga smiriti, za njim će se povesti i um. Dobra vijest je ta da jedan dio cirkulacijskog sustava možemo samostalno kontrolirati, a to je disanje, koje je automatski povezano s brzinom otkucaja srca.
I stoga, umjesto da zovete 911, radije isprobajte metodu disanja 4-7-8. Polako udahnite kroz nos brojeći do četiri, zadržite dah brojeći do sedam. Prilikom izdisaja brojite polako do osam. Ovaj način disanja s kratkim zadržavanjem daha vrlo dobro regulira vagusni živac, u prijevodu – glavnu centralu koja šalje brze obavijesti do parasimpatičkog centra. I naravno, kao u svakom sportu i ovdje vrijedi ono staro pravilo – redoviti trening donosi daleko bolje rezultate od kampanjskog pristupa.
Naslovni vizual: Canva