Jeste li znali da se svakodnevno svakih par sekundi susrećemo s odlukama. Da, zvuči zapanjujuće, ali svakom našem malom pokretu ili razmišljanju prethodi odluka. Ta ista odluka utječe na tijek našeg života, a često i na mnogo drugih života. Stoga ne čudi da nas poneke odluke zaista namuče, posebno ako se radi o velikim odlukama poput promjene posla, rastave ili preseljenja. Srećom, imamo dobru vijest za sve one koji se nalaze na prekretnici i nisu sigurni što je ispravno. Naravno, ako to opće postoji. Vrijeme je da upoznate metodu 10-10-10 koja bi vam mogla dosta pomoći. Ako još niste upoznati s njom evo kako funkcionira.
Kako metoda 10-10-10 pomaže kod odluka
Metodu je osmislila novinarka Suzy Welch, a ona funkcionira kao pravo malo putovanje. Pod putovanjem mislimo na mjesto unutar vas, a ne neku destinaciju izvan zemlje. Zašto je ovo bitno? Zato što kod donošenja odluka vidimo tek neposredne posljedice, ali ne i daljnju budućnost koja će se mijenjati s obzirom na donesenu odluku. Naravno neki odmah gledaju u budućnost, zaboravljajući na sam put koji vodi do te daleke točke. Stoga je dobro postaviti si sljedeća tri pitanja iz metode 10-10-10.
Što će se dogoditi za 10 minuta ako se odlučim za X?
Što će se dogoditi za 10 mjeseci ako se odlučim za X?
Što će se dogoditi za 10 godina ako se odlučim za X?
Kako bi metoda 10-10-10 zaista pomogla kod odluka, bitno je da pitanje jasno formuliramo, a moguće posljedice sagledamo realistično.
A sada napravite suprotno
Nakon toga si postavite protu-pitanje: Što će se dogoditi za 10 minuta/mjeseci/godina ako se ne odlučim za X?
Ovaj trostupanjski odnosno šestostupanjski pogled u budućnost pomoći će nam da što objektivnije procijenimo učinke naših odluka i ne oslonimo se previše ni na blisku, ni na daleku budućnost. Prema autorici ove metode trebali bismo donijeti najbolje odluke. Vrijedi pokušati, zar ne?
Naslovna fotografija: Unsplash+; animacija; Canva