Pogotovo na početku veze gotovo je nemoguće dati bilo kakve izjave o njezinoj trajnosti. Ružičaste naočale i hormoni vješto nas sprječavaju da prepoznamo jesmo li se zaista zaljubili u osobu ili u neku predodžbu o njoj. Srećom, podrška dolazi iz istraživanja. Iako pronalaženje prave osobe nikada ne može biti egzaktna znanost, psihologija koristi studije kako bi istaknula snažne pokazatelje otporne veze.
Ova tri znaka mogu biti pokazatelj da je vaša veza spremna za sljedeći korak i da će možda čak trajati zauvijek.
Zajedno provođenje vremena ne pada vam teško
Zajedničko provođenje vremena temelj je svake romantične veze. Bilo da se radi o razgovoru, zajedničkom hobiju ili jednostavno ugodnoj tišini: zajedničko provođenje vremena trebalo bi biti nešto čemu se radujete. Studija iz 2021. objavljena u časopisu Contemporary Family Therapy pokazuje da ljudi koji provode više vremena sa svojim partnerom osjećaju veću bliskost s njim ili njom. Parovi koji češće razgovaraju međusobno su zadovoljniji vezom i uočavaju više pozitivnih kvaliteta u svojoj vezi.
Govoreći o tišini: prema psihologiji, ljubavna veza koja obogaćuje također uključuje sposobnost opuštanja i opuštanja u društvu onog drugog. Ne biste se trebali osjećati kao da sve svoje zajedničko vrijeme morate ispuniti uzbudljivim aktivnostima ili razgovorima.

Komunikacija je konstruktivna
Komunikacijski obrasci mogu ojačati ili uništiti odnos. Stilovi komunikacije koji se jednostavno ne slažu nisu dobra osnova za dugovječnost veze. Naprotiv: destruktivna komunikacija može dovesti do ogorčenosti, što opet dovodi do čestih svađa ili (neugodne) šutnje. Studija o suvremenoj obiteljskoj terapiji zaključuje da konstruktivna komunikacija dovodi do većeg zadovoljstva u vezi i da parovi uočavaju manje negativnih osobina u svojim brakovima. Kada je komunikacija konstruktivna? Studija iz 2020. daje odgovor: ako veza uključuje otvorenu komunikaciju, uvažavanje i povoljnu podjelu zadataka i emocionalni rad, tada ima velike šanse da potraje jako dugo.
Financijska kompatibilnost obaju partnera
Financijska kompatibilnost može otkloniti mnoge brige i nesigurnosti u vezi. Zajednički financijski ciljevi mogu pomoći u rješavanju velikih troškova i ušteda kao tim. Kad jedno drugo vidi kao sposobno za donošenje dobrih financijskih odluka, to može pružiti osjećaj sigurnosti i ublažiti brige. Studija objavljena u International Journal of Environmental Research and Public Health pokazuje da način na koji parovi upravljaju svojim financijama utječe na kvalitetu njihovih odnosa. Studija se poziva na “Teoriju o parovima i financijama” koja kaže da financijski problemi dovode do problema u vezi i braku. Učinkovito financijsko upravljanje zadovoljava potrebe i smanjuje financijsku neizvjesnost u budućnosti.
Naslovna fotografija: Unsplash