Burnout od skrolanja

SVJESNO ČITANJE: Ili kako preživjeti u moru informacija. Pripremite štopericu!

Lena Ivanović
23.02.2024.

Kako je filozofija ‘manje je više’ u međuvremenu osvojila i medijski svijet te kako provoditi novu intelektualnu higijenu zvanu i svjesno čitanje?

Sjećate se onih davnih dana kada su prije početka filma prikazivali duhovite remindere preko velikog ekrana da ugasite mobitel. No otkako je opcija mute postala najnormalnija i to upozorenje je doživjelo evoluciju pa tako danas jednostavno na ekranu uz sliku ovce stoji efektna rečenica – ‘Ne prtljajte po mobitelu!’ Znate već one likove koji ispred vas svijetle kao krijesnice u mraku i neumorno se dopisuju ili tko će ga znati – možda guglaju kraj filma, jer vrijeme je dragocjeno i treba ga što više rasipati na kojekakve online aktivnosti, lajkati, komentirati, tagati, brisati, pregovarati s hakerima, dogovarati se, svađati, sekstati…

Kada vas zapljusne 11 sati novih informacija

Uostalom, da posla ima preko glave otkrili su i znanstvenici iz Globalnog centra za informacijsku industriju Sveučilišta u Kaliforniji kada su izračunali da mi u prosjeku tijekom dana dobivamo jedanaest sati informacija iz izvora poput pametnih telefona, kompjutera ili televizije. I može ovo suludo vrijeme s tehnološkim novotarijama napredovati koliko god brzo želi, činjenica je da se naš mozak i dalje ponaša kao u kamenog doba.

Foto: Unsplash+

Burnout zbog skrolanja

Okej, znanje oduvijek osigurava preživljavanje, a to znači da dijelovi našeg sustava nagrađivanja ispuštaju hormon sreće dopamin svaki put kada prime novu informaciju. A to na kraju signalizira našem mozgu samo jednu stvar – Želim još!, ma koliko ta informacija bila bespotrebna i suluda. Sve dok jednog dana ne osjetimo da smo doživjeli neku vrstu informacijskog burnouta, da imamo visoki tlak, probleme s probavom, glavoboljom. Molimo nastavite niz…

I, ima li lijeka tom sumanutom gutanju informacija? I što to sada znači svjesnije birati informacije i medije. Pod jedan – odredite vrijeme kada ćete se intenzivnije pozabaviti s par tema koje vas zanimaju, umjesto da bjesomučno skrolate. Pod dva – postavite si vremenska ograničenja. Ovo se posebice odnosi na društvene mreže. Unaprijed vas upozoravamo – bit će gadno ako se aplikacija nakon sat vremena automatski zatvori pred vašim nosom. Tri – što češće posežite za knjigom, pa makar imali samo deset minuta, a ljudi u tramvaju vam se naviruju da vide što čitate. I pod četiri – otkrijte dobru staru dokolicu, dosadu i umijeće zvano dolce far niente. I nemojte se zaboraviti prijaviti na tjedni MOOD newsletter. Vidimo se i čitamo petkom!

Naslovni vizual: Unsplash+

Pročitaj više

BEAUTY 3.0

Nova istraživanja govore da se pripadnici generacije Z u metaverzumu osjećaju sličnije sebi nego u stvarnom životu. Istina, avatari su zabavni i fora, a nekad vam mogu spasiti i loš dan, no koliko je opravdana bojazan da će naši brojni digitalni identiteti u tom procesu stvoriti veći jaz između onoga što doživljavamo kao svoje idealno ja i onoga kako zapravo izgledamo.

JA, DIVA?

Ako se često osjećate kao da ste samo sporedna uloga u filmu o tuđem životu, možda je vrijeme da osvijestite „energiju glavnog lika“

DBL kodovi

Ako se gotovo 69% ispitanika oslanja na to kakve neverbalne znakove šalju vaše poruke, na vašem mjestu bismo dobro razmislili o emojijima, interpunkciji, gramatičkim greškama pa čak i o vremenu koliko vam je potrebno da odgovorite na poruku. Ili vi znate nekoga koga kvačice ‘pročitano’ i to bez odgovara pale?

Ljubavna bilanca

Ma je li moguće da su mnoge veze kao jeftini gadgeti koje kupite na netu. Naprosto imaju ugrađenu grešku koja će se aktivirati dana kada nam istekne garancija. Ako ste jako romantični, molimo da prestanete čitati ovaj članak, jer na društvenim mrežama se proširio opasan virus pod nazivom ‘pravilo 3 mjeseca’. Naime, prema ovoj teoriji zavjere ispada da svi mi imamo nešto kao unutarnji (nesvjesni) sat koji nas nakon tog vremena navodi da napravimo bilancu: želimo li tu osobu i dalje u svom životu ili se pokazalo da to ipak nije to? Jer nakon 90 dana nastupa onaj trenutak otrježnjenja kada partneri odlučuju žele li emocionalno, vremenski i energetski ulagati dalje u vezu.

Online tjednik za pop kulturu i autorske priče

Stvari koje osjećamo. Teme koje pokreću.
Newsletter nedjeljom.