Zasigurno će se većina ljubitelja serije „Seks i grad“ sjetiti veze Carrie i Alexandra Petrofskog u kojoj ju je, barem u početku, zasipao romantičnim gestama koje su u njoj budile neugodu, što je Miranda nazvala „The Ick Factor“.
No, za taj je termin zapravo zaslužna još Ally McBeal devedesetih, a posljednjih su ga godina popularizirali Gen Z i milenijalci koji se suočavaju s raznoraznim usponima i padovima u svijetu dejtanja. Najjednostavnije, the ick bi se mogao definirati kao onaj osjećaj susramlja (poznatiji kao „cringe“) ili čak gađenja koji se javlja kada naš crush napravi nešto, možda sasvim banalno, što nas instant ohladi.
Kako vežu ručnik, kako naručuju kavu, hodaju nizbrdo, koriste kolica, jašu, plešu, jedu ili kišu – podugačak je popis radnji koje nenadano mogu izazvati ovaj osjećaj, a o kojima se govorilo na društvenim mrežama, ponekad kroz zabavne anonimne crtice o dejtanju, ali ponekad i na problematičan način. No je li pojava icka automatska smrtna presuda ljubavnoj vezi ili nešto što se može nadići? Je li u pitanju stvaran znak za uzbunu ili smo postali uistinu preizbirljivi?
Što kažu stručnjaci
Radi se o evolucijskim faktorima kojih nismo ni svjesni, smatra psihologinja Naomi Bernstein i identificira osjećaj odbojnosti prema ispucalim usnicama našeg odabranika kao podsvjesni pokazatelj lošeg zdravlja tj. nepoželjnog genetskog materijala koji bismo prenijeli našem eventualnom potomstvu, prenosi Time.
Drugi psiholozi misle da se zapravo radi o strahu od veze i obrascima izbjegavanja, osobito ako osjećamo da bi nas ta veza mogla povrijediti ili nam promijeniti život, no osjećaji nisu činjenice već samo informacije, ističe Phoebe Shepherd, koja misli da neslavni ick može biti i samo reakcija na nešto nepoznato.

Kako znati radi li se o izbjegavanju potencijalne veze ili o doista nekompatibilnoj osobi? Terapeut Todd Baratz svoje klijente ispituje je li im zapravo bilo zabavno i jesu li uživali s osobom koja ih je pomalo odbila nekom svojom navikom? Jer ako je odgovor da, možda bi joj ipak trebali dati drugu šansu….
Ali razlog može biti i da ta osoba nema iste vrijednosti kao i mi, čega the ick može biti vrlo snažan pokazatelj, dapače, fizička reakcija na to kako se ponašaju prema konobarima, što smatraju smiješnim ili na činjenicu da su ime bivše cure tetovirali već nakon trećeg dejta.
A možda je problem zapravo u nama. „The ick je projekcija našeg vlastitog srama, kroz kritiku. Kažemo si da je druga osoba djetinjasta, neprofinjena i bez stila jer je to ono čega smo svjesni u sebi i ne možemo podnijeti“, rekla je psihoterapeutkinja Jo Nicholl za The Guardian.
Prijeći preko ili prekrižiti?
Famozni the ick obično se javlja u ranim fazama veze kada tek upoznajemo drugu osobu, spuštamo svoj gard i procjenjujemo ima li veza budućnost, pa je i puno lakše na sitnicu pobjeći glavom bez obzira, blokirati broj i početi ispočetka s nekim drugim.
I ponekad je to možda i ispravan put – ako se prisjetimo ranije spomenute Carrie Bradshaw i njenog preromantičnog lovebombing ljubavnika, jer svi znamo kako je ta priča završila.
Ick je nešto na što treba obratiti pažnju i pitati se – što on govori o ovoj osobi, a što kaže o meni? Možda nas upozorava da se radi o osobi koja definitivno nije za nas. A možda nam samo daje do znanje da nismo spremni za vezu uopće, u danom trenutku. Koji god scenarij da je u pitanju, to je pitanje na koje bismo odgovor možda trebali pronaći sami ili s terapeutom, a ne na društvenim mrežama.
Naslovni vizual: Pexels / Elina Volkova