U srcu tame

50 GODINA KARIJERE TIMA BURTONA: Zašto obožavamo njegov mračni i uvrnuti svijet?

Aleksandra Orlić
27.10.2024.

Šest dana prije Noći vještica u londonskom Muzeju dizajna otvorena je izložba ‘The World of Tim Burton’ kojom se slavi 50 godina stvaranja jednog od najosebujnijih kreativaca današnjice. Iako je velika izložba i samog autora uspjela naježiti, mi smo se strastveno bacili u srce njegove kreativne tame ne bismo li pronašli i nekoliko odgovora – zašto smo sve te godine zaljubljeni u njegova čudovišta, gdje je danas nestao misterij i stoji li ona teza da mi danas zapravo živimo u gotičkom dobu?

“Gospodin Burton, možete li mi objasniti zašto bi netko rođen u sunčanoj Kaliforniji uopće poželio živjeti u Londonu, i ne manje bitno – kako je uopće došao na ideju punih 50 godina stvarati tako fantastične, ali i mračne svjetove, umjesto da se, recimo, ugleda na Kena i svoj život doslovce pretvori u plažu?” Evo, ta dva pitanja bi bez problema mogla postaviti Barbie Timu Burtonu, samo da plastična lutka nauči konačno pričati, tim više jer oboje imaju u isto vrijeme velike paralelne izložbe u londonskom Muzeju dizajna. U redu, Barbie je već pravi starosjedioc, jer njena izložba je otvorena ljeti, a mračni susjed se tek nedavno doselio, i teško bismo mogli reći da je vrlo čudan i nepopularan. Naime, izložba Tima Burtona, koja je otvorena 25. listopada već je skoro rasprodana, jer ulaznice je kupilo 32.000 mračnih duša kojima je očito dosta 50 nijansi ružičaste i pretjeranog optimizma. U čemu je dakle tajna njegove popularnosti? Predstavlja li svijet Tima Burtona drugu stranu medalje ili kako bi filozofi rekli – dokaz da svijet i dalje uglavnom percipiramo po dualističkim načelima? I ne manje bitno, što ta velika ljubav prema estetici tame i kaosu govori o nama?

Frankensteinovo prokletstvo

Priznajemo, previše je to pitanja čak i za samog Burtona, koji je i sam na vlastitoj koži počeo osjećati jezu od vlastitih fiktivnih likova koje je stvorio. Nešto kao da je i sam sebe začarao nekom magičnom kletvom, jer sve ono od čega je godinama bježao, sada ga je snašlo u 66. godini života. “Cijeli život sam pokušao ne postati pojam, a sve što sam želio je da budem samo čovjek”, izjavio je Tim Burton, No, uzalud mu trud svirači, jer i lingvisti već odavno raspravljaju koja je razlika između naziva kao što su burtonovski, burtonesque ili ono što je danas trending na TikToku – burtoncore. I stoga mu nije previše toga preostalo nego da se malo pravi normalan pa nabaci svoje crno odijelo, sjajne crne čizmice i samo detalj uvrnutih crno-bijelih sokni te dođe na otvorenje vlastite londonske izložbe. Naime, ova izložba je zapravo već deset godina na putovanju oko svijeta – od Japana do Italije, a londonski muzej je posljednja stanica kojom svijet želi proslaviti 50 godina besramnog uživanja u tako opojnom, mračnom i uvrnutom, sorry Tim, ali moramo – burtonovskom svijetu.

Prljavo rublje na zidovima muzeja

“Osjećaj je kao da hodate kroz čudnu i vrlo lijepu kuću strave, a što zapravo volim”, izjavio je Tim Burton netom prije otvaranja izložbe. No što kada su tu i oni adolescentski radovi, a koji zapravo nikada nisu bili mišljeni da ikada budu izloženi, izjavio je autor. “E, to je već onaj neugodan osjećaj kao da gledate vlastito prljavo rublje na zidovima.” Stoga i ne čudi da je i sam Burton brže-bolje zbrisao od eksponata, jer je shvatio da ih ne može predugo gledati bez da ga preplave razni, čudni osjećaji. No, nije li to i glavni razlog zašto ih je počeo stvarati i naposljetku, zašto ga i mi obožavamo. Znate onaj osjećaj da ste malo stranac u ovom svijetu, govorio je godinama redatelj kada su ga pitali da malo pojasni što je umjetnik želio reći.

Kada čudovišta imaju dušu, a ljudi?

Izložba započinje Burtonovim najranijim radovima – crtežima tankih dječaka koji se pretvaraju u šarena čudovišta, što je očito bio izraz bunta prema odrastanju u dosadnom predgrađu, Jer dok bi Burbank u Kaliforniji kolegici Barbie bio mjesto snova, sunčan i benigan i dušu dao da se malo začini pink detaljima u nekom dobrom make-overu, Burtonu je bio mjesto iz pakla. Kada su se druga djeca igrala loptom i vozila bicikle, on je radije bježao u svijet tame, šetao po grobljima, obilazio opskurne muzeje ili se naprosto davio u horor filmovima i znanstvenoj fantastici. Uostalom, i njegovi roditelji tvrde da je počeo gledati hororce i prije nego što je prohodao.

Tada je otkrio tajni svijet koji se krije u tzv. čudovištima. “Iako zvuči paradoksalno, no kada bismo malo bolje pogledali sve te zastrašujuće zvijeri u oči – od King Konga preko Frankensteina do Čudovišta iz crne lagune oni su zapravo imali neku vrstu skrivene osjećajnosti i emocija”, izjavio je Tim. “No ljudi su bili tu koji su me zastrašivali. Sva ta bezimena lica koja ne shvaćaju da postoje i oni drugi, drugačiji te koji nemaju ni najmanje empatije ako ispadne da vas ne mogu strpati u kakve ladice ili, još sigurnije, u kutiju s poklopcem.”

Čudaci i neprilagođeni

I doista, pogledamo li sve Burtonove likove – oni nisu tu kao u filmovima Stephena Kinga da bi nas prije svega zastrašili, zakucali za sjedala i podigli adrenalin, nego da bi nam otvorili oči za druge, neshvaćane, usamljene, drugačije. Nešto kao da je Burton doslovce shvatio svoju misiju da sve čudake ovog svijeta učiniti društveno prihvatljivima, a za uzvrat će osvojiti srce najljepše žene na svijetu (sorry, Monica Bellucci ali ponio nas narativ bajke). Da, njegov svijet je dosta mračan, ali pun raznolikosti, a u gotovo svim njegovim filmovima često se nalaze likovi koji su društveno izolirani ili marginalizirani, poput Edwarda Škarorukog ili Sweeney Todd, a svi nas oni podsjećaju na to kakav je osjećaj biti izoliran, boriti se za identitet, da često u onim stvarima koje nas obično plaše postoji i nešto lijepo te konačno, da je posve u redu biti malo drugačiji.

Ljubav i tama

Na primjer, ‘Povratak Batmana’ je na jednoj razini priča o superjunaku koji se bori protiv zlikovaca koji žele preuzeti grad, ali gledano iz perspektive odraslih, on postaje nevjerojatno odvažan prikaz tjelesnog horora i seksualne disfunkcije. A kada smo kod ljubav, tu Timu nema ravnoga, jer u srcu najveće zvijeri uvijek tinja neka romantična emocija tako da nećemo previše fulati ako kažemo da je jedan od najvećih kreativaca današnjice uspio na svoj način smiksati dvije glavne matrice – onu gotičku, ali i onu romantičarsku te da i u njegovim najmračnijim fantazijama ima i dosta tragova svjetla.

Neogotičko-romantičarski svijet

Naime, već neko vrijeme brojni filozofi, pisci, sociolozi postavljaju smjele teze, a koje zapravo podgrijavaju onu teoriju da se povijest vrti u krugu te da svako malo podgrijemo neku prošlu fazu. Na primjer, britanski filozof Alain de Botton tvrdi da, usprkos svim tehničkim inovacijama, u onom emotivnom svijetu i dalje recikliramo ideje velikih romantičara, a koji su više od svega voljeli miksati proturječne emocije kao što su strah i ljepota, mrak i svjetlo, a iznad svega su veličali neshvaćene emotivce. No s druge strane, još uvijek je živa i ona ideja Carlosa Ruiza Zafóna koji je tvrdio da mi zapravo danas živimo u svojevrsnom gotičkom dobu. Čitaj, da je naša vrijeme s tamnim srcem ponovno u fazi kada obožava sve ono noir, gotsko, barokno, natprirodno, a što samo objašnjava činjenicu zašto sve više filmova i knjiga istražuje mračnu stranu svijeta.

Mračna trijada Burtonovih strahova

Uostalom, malo tko nam može osporiti da živimo u izrazito nesigurnim vremenima, a koji bi se najkraće mogli opisati kao Covid 2.0. – ratovi, nesigurnost, gospodarska kriza, strahovi zbog narušene prirodne ravnoteže. A tu sada dolazimo i do posebne serije nelagodnih osjećaja, a koje Timu Burtonu danas ulijevaju najveći strah, a to su mračna trijada koju čine – internet, umjetna inteligencija i nedostatak misterije. “Jer danas film nije još ni izašao iz produkcije, a vi već doslovce znate sve o njemu – i koja je radnja i koliko je koštao i što vam želi reći”, izjavio je Tim. “A kada smo kod AI, možda ću zvučati anakrono i staromodno, ali u potpunosti razumijem strah primitivnih plemena da će vam netko ukrasti dušu”.

Zašto volimo mračne filmove i knjige?

I baš zato Barbie neće mirno spavati ovih dana, jer ma koliko nam ta utješna nijansa ružičaste ponekad trebala, morat će i sama priznati da se mi od krvi i mesa volimo spustiti i one nepoznate svjetove, kao što su snovi, podsvijest ili fikcija. Jer kako bismo drugačije dobili priliku da istražimo one univerzalne strahove, a koji su tako često povezani s bespomoćnošću, osjećajem zarobljenosti, prevarama, usamljenošću, ranjivosti, ili s tim da stvari nisu onakve kakvima se čine. Iako dobar dio zadovoljstva ove nadasve ugodne katarze leži u tome da smo cijelo vrijeme itekako svjesni da uvijek možemo ugasiti film i pokriti se dekicom preko glave, negdje ispod kože uvijek tinja i ona burtonovska dilema koja kaže da možda ta velika tajna i nije toliko povezana s užasima koji nam se prikazuju, već s onim što se skriva ispod površine, u srcu tame, duboko u šumi koja nas okružuje, a možda čak i u nama samima.

Pročitaj više

Glas kritike

Momčilo Otašević, jedan od najpoznatijih kazališnih, filmskih i televizijskih glumaca, osim što redovito oduševljava publiku svakom svojom ulogom, zavidno dobro žonglira mnoštvom poslovnih obveza. U kratkom predahu između snimanja, za Mood.hr podijelio je prednosti i mane užurbanog rasporeda, osvrnuo se na vlastite dramske početke te progovorio o društvenoj odgovornosti neodvojivoj od glumačke profesije.

Od prvih lakovjernih ideja da nas Mjesec čini ludima preko obećanja ludih menadžera koji učestalo koriste izraze kao što su ‘to infinity and beyond’ pa sve do holivudskih fantazija o životu na drugim planetama, Svemir i Mjesec su postali neiscrpno vrelo inspiracije.

Naši daleki preci iz pećina bi bili zadivljeni – jer konačno smo smislili kako će sve te divlje životinje i fascinantne priče oslikane na pećinama doista oživjeti. Dovoljno ih je dotaknuti jednim klikom!

Superman neka ostane. Ostali, razlaz!

Ima li uopće smisla govoriti o filmskim žanrovima otkako je Oscara dobio film koji je prekinuo sa svim tradicijama – ‘Sve u isto vrijeme’, a grčki redatelj Yorgos Lanthimo je u svom filmu ‘Ubojstvo svetog jelena’ ubio i linearnu naraciju. Uostalom, i Woody Allen je svoj posljednji film ‘Coup de Chance’ prikazan u Veneciji definirao kao romantični triler. No s druge strane, dajte bilo što samo da se riješimo tih napornih superjunaka. Superman je i više nego dovoljan da spasi svijet.

Online tjednik za pop kulturu i autorske priče

Stvari koje osjećamo. Teme koje pokreću.
Newsletter nedjeljom.