Na radnom mjestu gledamo u ekran srednje veličine, prije spavanja bingeamo serije na većem, a u međuvremenu tražimo predah scrollajući na malom ekranu… čak i u fizičkom svijetu, uvijek smo prisutni u digitalnom okruženju, tražeći zabavu, validaciju i konstantno se izlažući nepreglednoj sili informacija i podražaja.
Kako taj naš digitalni krajolik izgleda ovisi o algoritmima koji procjenjuju što bi nas moglo zanimati, što bi nas trebalo zanimati, kreirajući fiktivni svijet čija je jedina zadaća zadržati nas u njemu što duže.
I taj se svijet svakodnevno mijenja, proširuje, a sve ga više oblikuje umjetna inteligencija i zakoni kojima još nismo ovladali. Pa je li jedini način predahnuti od takvog suvremenog života pokušaj bijega u prošlost, u analogno? Ili možemo živjeti u suživotu i pronaći mir u svijetu suvremenih tehnologija?
Umjetnost, tehnologija, meditacija
Tim se pitanjima bavi korejsko-kanadska umjetnica Krista Kim koja je inspiraciju za svoje radove pronašla u zen vrtovima koji pružaju smiraj, tražeći način kako to iskustvo uronjenosti u ambijent prenijeti koristeći ekrane.
Referira se i na stvaralaštvo Marka Rothka: „Stvarao je polja boje kako bi ljudima pružio mogućnost da osjete povezanost u otuđenom urbanom okolišu u kojem nedostaje osjećaj zajedništva i empatije. Želio je da ljudi nešto osjete, a svi to iskuse kada se nađu zajedno u prostoriji s njegovim radom. Zato mnogi imaju emotivna, duhovna iskustva kada se susretnu s njegovim radom“, rekla je Kim za Rise Art. A sličan osjećaj želi izazvati i svojim radovima, no koristeći suvremene digitalne medije i tvrdeći da je „svjetlost nova tinta“.
To možda najbolje ilustrira „Continuum“, svjetlosna i video instalacija koju prati iscjeljujuća glazbena frekvencija koju je skladao gitarist Smashing Pumpkinsa Jeff Schroeder, a sudionicima pruža meditativni ambijent i smirujući efekt.
„Meditacija će nas spasiti od strojeva, a umjetnost će nas spasiti od nas samih“, tvrdi Krista Kim koja je još prije desetak godina inicirala pokret Techism. Radi se o prepoznavanju tehnoloških inovacija kao umjetničke discipline koje traže nove načine za traženje ljepote i humanosti u digitalnom okruženju. Kim je svjesna da je tehnologija ovdje da ostane, na nama je kako ćemo joj se prilagoditi i kako ćemo je prilagoditi sebi kako bi stvorili humaniji svijet.
Za umjetnost tehnologija otvara nova područja djelovanja i nove medije, jer više nije „prikovana“ za zidove ili postamente, već okružuje promatrača koji se može fizički naći unutar rada ili u njemu sudjelovati. Poput instalacije „Heart Space“ predstavljene na Art Dubai i nastale uz pomoć biometrijske umjetne inteligencije koja je iz EKG-a pojedinaca, njih preko 3,500, generirala jedinstveni algoritam koji se prikazao poput linija u različitim bojama. A na taj je način nastao rad u koji posjetitelji mogu uroniti, ali ga i sami stvarati svojim otkucajima srca.
Umjetnost je interaktivna, a prema mišljenju umjetnice Kriste Kim, suradnja materijalizira svijest. A upravo ta suradnja je ono što je ključno za stvaranje humanijeg društva s napretkom tehnologije. „Umjetnost je uvijek osigurala da se čovječanstvo može izraziti i služiti novim tehnologijama“, podsjeća Kim. „Mi smo ti koji je moramo humanizirati. Mi smo ti koji trebaju pitati prava pitanja, preispituju tehnologiju, kako nam služi, šteti i kakav učinak ostavlja na nas?“
Naslovni vizual: Instagram / krista.kim