Milenijalci su već vrlo svjesni da neki postulati kojima su nas „hranili“ od djetinjstva i na kojima smo gradili vlastite ambicije više ne vrijede. „Uči, trudi se u školi, donosi kući petice i upisat ćeš faks koji želiš. Pa slijedi posao, pa promocija, pa stan ili kuća, auto, putovanja i ljetovanja na moru…“ No uplele su se ekonomske krize, pandemija, ratovi, nezasitni kapitalizam i umjetna inteligencija koja bi trebala preoteti cijeli niz poslova, ali eto, još uvijek jedna osoba radi za trojicu, a sve to za plaću koja ne drži korak s inflacijom i još je niža ako ste žene, feminizmu i girlbossanju usprkos. Pa što da naprave milenijalci? Hashtag, naravno: #softlife.
Ovaj pojam u posljednjih je nekoliko mjeseci na TikToku prikupio preko milijardu pregleda, a u srži je ideja ispunjenog i lagodnog života.
#softlife
Što je tu novo, pitamo se, s obzirom na to da na društvenim mrežama već odavno viđamo neku verziju savršenog, nerealno savršenog života. I pod ovim heštegom može se pronaći mnogo različitih verzija te slike života koji uključuje lijepe krajolike, shopping, spa ili opuštanje u luksuzno namještenom domu. No oni koji promoviraju „soft life“ ističu da on podrazumijeva mnogo dublju ideju od konzumerizma u novom pakiranju.
„Mekano življenje znači živjeti po svojim vlastitim uvjetima. Stvoriti karijeru kakvu želite, posao kakav želite i brinuti o sebi holistički. To počinje osnaživanjem sebe za uspjeh podizanjem uma i saznanjem da zaslužuješ mekani život“, objasnila je dr. Evelyn Okpanachi, autorica knjige „The Emotionally Empowered Woman“ za The Independent.
Zvuči vrlo jednostavno i pozitivno, no kad bolje razmislim, posao koji želim i karijera koju želim mogu biti u kontradikciji s vlastitim uvjetima ili radnim vremenom. Ima li načina da se razriješi ta diskrepancija?
Čini se da rješenje nije jednostavno kao hešteg, ali i sama pojava takvih sadržaja na društvenim mrežama, koje su nam donijele i val već poznatog quiet quitting-a ukazuje da sustav ne funkcionira i da se stvari moraju mijenjati. A promjena počinje od nas samih.
Kako živjeti „soft life“
Premda se na prvu može činiti tako, no soft life ne znači hard core opuštanje. Da, odmor je u srži pokreta, no to ne znači da možemo ljenčariti, već uzeti pauzu kada nam je potrebna, bez osjećaja krivnje.
Kao prvo pravilo sugerira definiranje namjera, onoga što nas pokreće i što doista želimo u životu te motivira da postavimo vlastite snove i ciljeve, koji možda nisu oni koje preferira društvo, a s namjerama dolaze i prioriteti.
Ljubav prema sebi i briga o sebi je druga točka na dnevnom redu koja će izgledati drugačije za svakoga. Tjelovježba, meditacija, čitanje knjige, promatranje horizonta, kuhanje… bezbrojni su mogući scenariji čiji je cilj podsjetiti nas da se ne stavljamo na zadnje mjesto.
Važno je i postavljanje granica. Momenta kada više ne provjeravamo mailove, kada se posvećujemo sebi i kada kažemo: trebam pauzu.
Da, i ta pauza u nekim slučajevima može biti pravi luksuz, čak i ako ju ne iskoristimo za online shopping. Usporiti ponekad može značiti i osloniti se na nekog drugog, što je luksuz koji si rijetki mogu priuštiti, ili se osloniti na vlastitu ušteđevinu kojoj su prethodile godine danonoćnog rada. Pa je li #softlife uistinu ostvariv? Možda, ako ga gledamo kao misao vodilju na putu za postizanje ravnoteže između privatnog i poslovnog, mentalnog i fizičkog. Možda tada neće uključivati odlazak u spa ili izležavanje na dizajnerskom kauču, ali će podrazumijevati slobodne vikende i vrijeme za male stvari koje nas vesele.
Naslovni vizual: Unsplash+