terapija u blatu

OTKRIJTE MOĆ VRTLARENJA: Kako uzgajanje začinskog bilja i obrezivanje ruža može utjecati na mentalno zdravlje

Kristina Stakor
29.03.2024.

U teglicama i gredicama krije se puno više od zelenila – evo zašto biste trebali ruke uposliti kanticama i lopaticama

Počelo je u pandemiji – zatvorene u domovima i izbjegavajući direktne kontakte s ljudima, prijateljice i ja provodile smo dosta vremena na telefonu, dijeleći savjete za obrezivanje ruža, uzgajanje pelargonija i tikvica i ponosno pokazujući napredak biljaka na prozorskim daskama.

Djelomično je i do cijele situacije, ali možda i do godina, pa nam nije preteško palo zamijeniti nekadašnje štikle za izlaske vrtlarskim rukavicama, a drastično su se promijenile i naše teme razgovora. I bile smo sasvim ok s tim.

I nismo bile jedine: s početkom pandemije u Velikoj Britaniji porastao je broj internetskih pretraživanja za upute kako saditi krumpir, a broj ljudi koji se interesirao za kompostiranje bio je 6 puta veći nego godinu ranije, prenosi New Yorker.

Foto: Pexels / Yaroslav Shuraev

Vrtom protiv krize

„Kad god postoji kriza – rat, njegove posljedice ili prirodna katastrofa svjedočimo fenomenu hitne biofilije. Hranimo se obnovom prirode“, piše psihijatrica Sue Stuart-Smith u neočekivanom bestseleru „A Well-Gardened Mind“.

Ta naša životna faza nije završila s krajem karantene – pojavili su se neki novi stresovi, a obrezivanje grančica ostao je način da zadržimo „glavu iznad vode“. Briga o biljkama i uređivanje vrta može imati terapeutsko djelovanje, a Stuart-Smith smatra da meditativni i repetitivni aspekti vrtlarenja mogu biti oblik igre za odrasle koji su se prestali igrati ili one koji to nisu imali prilike činiti u djetinjstvu.

Foto: Pexels / Yaroslav Shuraev

Terapija zelenilom

„Kad posijemo sjeme, posadili smo narativ buduće mogućnosti“, kaže autorica koja u knjizi piše o znanstveno dokazanim benefitima vrtlarenja te navodi primjere njegova terapeutskog i obnavljajućeg učinka na psihu pacijenata.

A brojni stručnjaci u tome se slažu, pa ističu da vrtlarenje podiže raspoloženje, jer obavljanje neposrednih zadataka i fokusiranje na njih odvlači naš um od crnih scenarija i pretjerane brige o mogućim negativnim ishodima.

Poboljšava koncentraciju i pomaže nam usredotočiti se na jedan po jedan zadatak, što je uistinu rijetkost u našem suvremenom okruženju zasićenom informacijama.

Ne trebamo zanemariti ni komponentu fizičke aktivnosti, ako govorimo o košnji trave, kopanju rupa, grabljanju koje može pridonijeti izgradnji mišića, ali i gustoći kostiju.

Povezivanje s prirodom nešto je što nam najviše nedostaje u urbanim krajolicima, no briga o bilju i promatranje njihova rasta pomaže nam da se ponovno povežemo s korijenima (pun intended) i vratimo prirodi koja djeluje oporavljajuće na organizam. Studije su pokazale da su boravak u prirodi ili samo pogled na zelenilo povezani s boljim oporavkom nakon operacije, nošenjem sa stresom i smanjenjem tjeskobe i depresije.

A ako uzgajate vlastito voće i povrće možete biti sigurni da se i zdravije hranite jer jako dobro znate odakle dolazi vaša hrana te koliko je truda i ljubavi u nju uloženo.

Foto: Pexels / Yaroslav Shuraev

Zbog svega navedenog, ne čudi da neki liječnici u Velikoj Britaniji propisuju vrtlarenje kao terapiju za mentalno zdravlje. No i bez pisanog recepta, preporuča se vrtlarenje kao način da se povežemo s prirodom, ali i sa samima sobom. A ako ne raspolažete s vrtom, nema problema – i teglice na balkonu ili prozorskoj dasci bit će sasvim dobar početak gdje možete promatrati kako s vašim biljkama raste i vaše samopouzdanje i optimizam.

Naslovni vizual: Pexels / Yaroslav Shuraev

Pročitaj više

Vaša Marsovska supermoć?

Na Mars možemo gledati kao na onog Škorpiona u vašem društvu: apsolutno najintenzivniji dosad. Ipak je to planet vitalnosti, seksa i rata. S druge strane, naš vatreni susjed nije nešto čega bismo se trebali pribojavati. Štoviše, prihvatimo ga raširenih ruku jer Mars i njegov položaj na našoj natalnoj karti (odnosno ono gdje se nalazio u trenutku našeg rođenja) ujedno je ključ razumijevanja načina na koji ostvarujete, odnosno pokušavate ostvariti svoje snove.

Veganski stil života

Što je to veganska prehrana, zašto 20% u svijetu, involvira biljnu prehranu u svoju svakodnevicu te najguglanije pitanje svih vremena – a gdje su tu proteini. Erna Žganjar je razgovarala s osobama koje žive veganstvo, a pronaći ćete i nekoliko zanimljivih izjava vlasnika veganskih restorana u Hrvatskoj. Upoznajte Natašu Rajčević, food bloggericu, Maju Dragojević, učiteljicu joge, Ivora Madžara, marketinškog stručnjaka za plant based segment i Marka Samardžiju, osobnog trenera.

Plava faza

Ako ste sve do sada pomišljali da je univerzum tajanstveno plav ili crn, užareno žut ili pakleno crven, prevarili ste se! Tako barem tvrde američki astronomi Karl Glazebrooki i Ivan Baldry sa Sveučilišta Johns Hopkins.

Astrologija kao GPS

Ne, ovaj članak nismo napisali jer su teme poput horoskopa, testova inteligencije i narcisoidnosti visoko na listama najčitanijih stvari…

Online tjednik za pop kulturu i autorske priče

Stvari koje osjećamo. Teme koje pokreću.
Newsletter nedjeljom.