Odradila je koncert s temperaturom 40. Odigrala je predstavu, a nakon toga je otišla na hitnu provjeriti ima li potres mozga. Groznica ga je tresla, ali došao je na sastanak. Svi smo mi ponekad čuli za herojske pothvate kada se predstava, koncerte, nastup, sastanak nisu mogli odgoditi i kada ste ih odradili, a osjećali ste se na rubu snaga. Nažalost, niste jedini jer ankete govore o tome kako svaki četvrti Europljanin odlazi na posao umjesto da uzme bolovanje, a još gora situacija je kod onih koji rade od kuće.
Nezdrava radna etika
U psihologiji postoji izraz za ovaj fenomen. Zove se “prezentizam” ili uobičajeno “prisilno prisustvo”. Razlozi za ovu žrtvu su, prema stručnjacima, raznoliki – od manjih plaća do osjećaja da smo previše uložili ili da smo neophodni. No najveći razlog su naši previsoki standardi te problem da priznamo slabost (vidi pod moderna opsesija zvana optimizacija).

Zašto je tako teško ostati doma?
No iako bismo možda za ovaj gigantski napor očekivali kakvu medalju ili barem pohvalu, ispada da s svojom savjesnošću nikome ne činimo uslugu. Studije su odavno dokazale da bolesni zaposlenici koji se ne odmaraju uzrokuju veću financijsku štetu tvrtki nego oni koji uzmu nekoliko dana za oporavak. Jer tko je iscrpljen, teže se koncentrira, manje je produktivan i uzrokuje (ako dolazi na radno mjesto) da i ostatak tima uskoro sjedne za stol kašljući. A najviše od svega štetimo sami sebi.
I dalje mislite da biste se trebali ukazati na poslu jer kolege će biti ljute na vas? Hm, možda je krajnje vrijeme da netko spomene i kolegama da niste vi ta osoba na koju se trebaju ljutiti nego poslodavac. Shvatili ste! Slobodno legnite s kamilicom na kauč i ponovno pogledajte “Vrag nosi Pradu”. Jer, pogodite što: Emily za svoj trud nije dobila promaknuće, već degradaciju u karijeri. I sto puta bi joj bilo bolje da se odmarala.
Naslovna fotografija: Unsplash+