Živjeli ste u trenutku, osjećali se povezano s društvom, otpustili stres koji se gomilao kroz tjedan, opustili, možda i plesali i kovali planove za buduća druženja i putovanja, smijali se… a onda je sunce provirilo između zavjesa i bacilo sasvim novo svjetlo na večer prije. Zašto sam ono rekla, jesam li otkrila previše, jesam li dosađivao svima oko sebe pričama o bivšoj, sigurno sam se osramotio svojim glupim plesnim koracima, koja sam ja budala – samo su neke od stvari koje si predbacujete dok se borite s glavoboljom, mučninom i drugim simptomima mamurluka.
Grižnja savjesti nahrupi kao val anksioznosti, dok vrtite film od sinoćnjeg izlaska. Kako nešto što je prije samo nekoliko sati djelovalo kao zabavno iskustvo sada postaje crna rupa? Ovaj osjećaj dobro je poznat mnogima koji su možda malo pretjerali s rundama, pa je na društvenim mrežama već imenovan kao hangxiety ili mamurluk koji prati grižnja savjesti.
Što je hangxiety
Probudila vas je žeđ, a onda vas je prisjećanje svih detalja od večeri ranije održalo budnim. Dok analizirate svaki svoj postupak, upućeni pogled i izrečenu riječ, strah od toga da ste se osramotili ili napravili nešto krivo raste paralelno s glavoboljom i brojem ispijenih pića.
Nemaju baš svi jednaku reakciju ni toleranciju na alkohol, no „gotovo svatko tko popije ikakav alkohol će iskusiti promjene u mozgu u trenutku triježnjenja. Kod malih količina alkohola to se može očitovati kao smušenost, ali nakon većih možete osjetiti tjeskobu“, tvrdi neuropsihofarmakolog David Nutt za National Geographic.
Što kaže znanost
Pa zašto možemo osjetiti tjeskobu dan kasnije? Više je (kemijskih) razloga koji objašnjavaju što se događa u tijelu prilikom otrežnjenja.
Alkohol ometa moždanu signalnu kemikaliju ili neurotransmiter, zvanu gama-aminomaslačna kiselina (GABA), koja ima ključnu ulogu u spavanju, opuštanju i smirivanju središnjeg živčanog sustava, zbog čega se ljudi koji popiju osjećaju opuštenije i neinhibirano, a mogu biti i nekoordinirani.
Kako alkohol pojačava njezino djelovanje, količina ovog neurotransmitera koju tijelo prirodno proizvodi počinje opadati, pa kada se alkohol očisti iz organizma, a ona se još nije resetirala, nastupa tjeskoba. Dodatno ju može pojačati glutamat, ekscitacijski neurotransmiter koji djeluje na povećanje aktivnosti i razine energije. Pojačana GABA smanjuje utjecaj signalizacije glutamata u mozgu, pa mozak, da bi kompenzirao ovaj pad, proizvodi dodatne glutamatne receptore koji nakon čišćenja od alkohola iz organizma stvaraju privremeno stanje visoke energije i tjeskobe.
Kod onih koji piju samo povremeno u društvu stanje tih transmitera dolazi u normalu tijekom sljedećeg dana, no to nije slučaj kod onih koji imaju kroničan problem jer pretjerivanje u alkoholu dugoročno uništava GABA receptore, pa onemogućuje mozgu da se smiri bez alkohola, a oporavak tih stanica može trajati mjesecima nakon prestanka konzumiranja alkohola.
Alkohol može poremetiti san, smanjuje razinu šećera u krvi što može rezultirati tjeskobom te mijenja mikrobiom u probavi. A jetra metabolizira molekule alkohola u nusprodukt acetaldehid, koji je poznati kancerogen i toksičan je za mnoge stanice. Na kraju se ta kemikalija dalje razgrađuje u acetat, glavni sastojak octa, koji se neškodljivo izlučuje. Većina se odvija u jetri, a dio i u gušterači, crijevima i mozgu. Izlučivanje acetaldehida iz tijela zapravo je oslobađanje tijela od otrova, pa osobe u tom procesu mogu biti nervozne i anksiozne.
Pokora
Je li moguće osloboditi se tog stanja i kako ga spriječiti?
Stručnjaci upozoravaju da anksioznost u stanju mamurluka može biti i simptom opće anksioznosti koju alkohol maskira. U tom slučaju, važno je potražiti pomoć psihoterapeuta koji mogu pomoći u rješavanju dubljih problema.
Ona stara „klin se klinom…“ je doskočica na koju bismo svakako trebali zaboraviti, a umjesto toga, fokusirati se na ispijanje vode – za vrijeme i nakon ispijanja alkoholnih pića. Te ono najvažnije, voditi računa o umjerenosti, naručiti bezalkoholno piće (da, čak i na druženjima) te tako izbjeći crne misli i osjećaje koji bi nas mogli mučiti sljedećeg dana.
Naslovni vizual: Pexels / Jill Burrow, Canva