NARATIV ‘JEDAN PROTIV DRUGOGA’: Pozivnica za eksperiment radikalne empatije

Erna Žganjar
08.03.2024.

Muškarci protiv žena, generacija Z protiv milenijalaca protiv boomera, svejedi protiv biljojeda, plave države protiv crvenih, vjera protiv vjere, benzin protiv dizela protiv struje, kravlje mlijeko protiv sojinog… Svejedno je li riječ o nejednakosti, rasizmu, seksizmu, mobilnosti, klimatskoj krizi, rodovima, izboru mlijeka za kavu – izgleda da ima bezbroj razloga za narativ jedan protiv drugoga. Srećom, uvijek postoji i izlaz iz začaranog kruga polarizacija.

Zamislite da vam danas poklonim košaru punu najfinijih delikatesa. Koji osjećaji vam se pritom pojavljuju? Iznenađenje, veselje? Biste li ju opće prihvatili ili u nelagodi odbili? Davanje i primanje danas nije nimalo lagan zadatak. Kao gotovo u svemu i tu vlada podjela. Balans života se odavno uzdrmao i sigurno se svatko od nas pita, pa čak i u najjednostavnijoj gesti, što i koliko materijalno i emocionalno moramo uložiti kako bismo održali ravnotežu. Ali je li to smisao? Smisao zajedništva, empatije, harmonije?

Opasne polarizacije

Tema koja me posebno zaokuplja su razlike. Brine me razdvajanje i histerija. Samo da vam navedem nekoliko primjera: muškarci protiv žena, generacija Z protiv milenijalaca protiv boomera, svejedi protiv biljojeda, plave države protiv crvenih, vjera protiv vjere, benzin protiv dizela protiv struje, kravlje mlijeko protiv sojinog… Svejedno je li riječ o nejednakosti, rasizmu, seksizmu, mobilnosti, klimatskoj krizi, rodovima, izboru mlijeka za kavu – izgleda da ima bezbroj razloga za narativ jedan protiv drugoga.

Foto: Unsplash

Iako ćemo sada svi pomisliti da smo barem do sada trebali shvatiti kako nas taj gromoglasan stav razdvajanja ne vodi nikuda, a kamoli da nas potiče na razvoj. Kao društvo bismo trebali tražiti razgovor i to posebno onaj koji najviše boli jer tako ćemo pronaći sličnosti i poveznice pa i put prema rješenju. Jesmo li konačno spremni graditi nove mostove kroz iskrene razgovore? Na takvim temeljima mogli bismo uspjeti prekinuti toksični krug mržnje i predrasuda.

Zašto je jednostavnije misliti negativno?

U teoriji ovo zvuči lagano, zar ne? Razgovor, dogovor, empatija i nastavljamo zajedno dalje u dobrom smjeru. Nažalost praksa je daleko od jednostavne izvedbe, a na putu nam stoji vlastito unutarnje programiranje. Zasigurno ste na svojim svakodnevnim životnim primjerima ustanovili kako vam je daleko jednostavnije i brže razmišljati negativno. Posljedično kontinuirano tražimo (i nalazimo) argumente i razloge koji naša postojeća uvjerenja i potencijalnu kontru samo još više ohrabruju. E pa dobrodošli u začarani krug koji radi još veći razdor između nas.

Foto: Unsplash

Empatijom protiv začaranog kruga

I kako možemo prekinuti negativnu spiralu? Svakodnevnom upotrebom radikalne empatije. Upravo vas na taj eksperiment želim motivirati i inspirirati. Znam, znam, tako ga je lako opisati, a super teško provesti u djelo. Međutim, sigurna sam da je izvedivo. Vjerujem da duboko u sebi imamo potreban know how koji će nam pomoći osjetiti onog drugog, vidjeti ga. Radikalna empatija podrazumijeva da svjesno stavimo svoje uobičajene emocije i načine razmišljanja sa strane i aktivno potražimo druga gledišta. Rezultat? Gradimo nove povezanosti i ponovo stupamo u dijalog s osobom nasuprot nama, ali ovaj put drugačije. Zainteresirano, otvoreno, iskreno. Čini mi se da je ovo dobar put u jedno funkcionalno društvo koje zajedno traži rješenja. Hajdemo probati promijeniti dosadašnji narativ “mi protiv ostalih” u “zajedno bez obzira na spol, vjeru i sve ostalo zbog čega se borimo oduvijek”, a posebno zadnjih 40 godina.

Foto: Unsplash

Jeste li spremni za promjenu?

Osim toga, psihološki gledano, postoje potvrde da smo intrinzično socijalno motivirani i želimo pomagati drugima bez da očekujemo pohvalu za svoj čin. Sjetimo se samo koliko smo puta pomogli nepoznatim potrebitim ljudima, djeci i životinjama, a to smo učinili samo iz potrebe pomaganja drugima ne očekujući ništa zauzvrat. Pomaganje nam daje osjećaj vjere u zajedništvo. Posebno sada u vremenima velikih promjena ovo je ključni faktor. Ispred nas je hrpa zadataka koje možemo samo zajedno savladati.
Dakle, u nama zaista postoje svi potrebni alati kako bi naše društvo bilo empatičnije u svakodnevnom životu. Mi uistinu znamo kako biti empatični samo si to moramo dozvoliti. Svjesno. Zajedno. Dajte najbolje od sebe čak i onda kada niste sigurno kakvu ćete korist imati od toga.

Naslovna fotografija: Unsplash+

Pročitaj više

let them down easy

Dobili ste ponudu za posao, ali je daleko od onakve o kakvoj ste sanjali i ipak ćete nastaviti potragu? Evo kako je pristojno odbiti, ali ostaviti vrata odškrinuta za neke bolje prilike u budućnosti

Vrijeme introspekcije

Koliko ste se puta pitali zašto vas netko u uredu ne voli? Je li to neka neobjašnjiva averzija, skrivena simpatija, hejterski geni ili čista zavist. A što kažete da provjerite imate li možda neku od ovih 7 gadnih osobina i navika…

Pitaj žedno tijelo

Svaka čast trezvenom razmišljanju, kritičkim analizama i kalkulacijama rizika, no što bi na sve to rekla vaša podsvijest i amigdala u rano jutro?

pos'o, kuća...

Bilo da radimo u uredu ili od kuće – kako se zaista isključiti u trenucima izvan radnog vremena i ne misliti na sve ono što još nismo obavili?

Online tjednik za pop kulturu i autorske priče

Stvari koje osjećamo. Teme koje pokreću.
Newsletter nedjeljom.