Ako pripadate generaciji X sigurno ste od svojih roditelja često čuli riječ „ne“. Ponekad su nam dopustili da si kupimo neku ne toliko skupu stvar samo kako bismo shvatili da je bezvrijedna ili će se brzo potrgati. Sve je to bio dio procesa edukacije. Profesori su bili autoriteti, a društvene mreže nisu postojale. A danas? Danas vlada kaos obilja ne tako dobrih sadržaja. Dobra vijest je da uvijek možete stisnuti gumb i unfollowati osobu ili stranicu koja vam čini da se ne osjećate dobro. No, prakticiramo li to uistinu odlučno? Ako vam se čini da su dobre stare metode nekako bile ispravnije, vjerujte da ima istine u tome. Možda bismo tu lekciju koju smo učili kao djeca trebali primijeniti na svoje odrasle živote danas. Važno je da naučimo s rezervom promatrati blještavilo koje nam se servira putem reklama ili influencera.
Priče s društvenih mreža
Objave na društvenim mrežama govore samo mali dio svake priče. Kada pričam s prijateljicama povjeravaju mi se kako često kada gledaju objave drugih na društvenim mrežama smatraju da oni žive ljepše živote. Stručnjaci tvrde da na temelju tih slika konstruiramo priče o svojim prijateljima i javnim osobama. Mi nikako ne možemo znati kako točno žive i koje poteškoće imaju drugi ljudi. Osim toga, jedinstveni smo i ne bismo se trebali zamarati tuđim životima. Uzmimo kao primjer sljedeće situacije. Prekrasna snimka odmora na plaži, poziranje u bikiniju s velikim osmijehom na licu znači da se netko lijepo provodi i zadovoljan je sa sobom. Također, objava para koji se smiješi u kameru može značiti da su sretni i uživaju zajedno.

Ali, postoji jedan veliki ali. To ne može uvijek biti istina. Sigurna sam da postoje trenuci kada su nasmiješeni ljudi koji poziraju z svoj Instagram profil povrijeđeni ili nesretni. Kako znam? Pa između ostalog znam iz osobnog iskustva, znam jer testiram i želim ovjekovječiti neke stvari i trenutke bili oni sretni ili frustrirajući. Baš sam ovaj tjedan objavili fotku sebe u bikiniju iako sam trenutno nezadovoljna svojim tijelom. Netko će kada vidi tu fotku reći: wow, a ja primjećujem i ovjekovječujem da imam nekoliko kilograma viška. 10, točnije. Ako se pitate zašto sam to uradila, odgovor je jednostavan – znam da ću za nekoliko godina reći kako sam dobro izgledala na toj fotki sada, ako stvari krenu na gore. Možda ću pak za par godina izgledati još bolje, što mi je cilj, i ova fotka će mi biti samo podsjetnik na neko malo manje dobro razdoblje. Uglavnom, ne glumim da sam nešto što nisam i ne sramim se svoga tijela kakvo god ono bilo.
Zdravi skepticizam i binarno razmišljanje
Za naše mentalno zdravlje bilo bi bolje da budemo skeptični prema onome što vidimo na Instagramu, Facebooku ili LinkedInu. Iako je važno cijeniti dobre stvari, također je važno naučiti testirati stvarnost. Tako da, ako vas opterećuju tuđe objave a niste spremni blokirati ih, probajte sagledati stvari iz perspektive ili/ili. Na primjer, možete misliti da ćete ili biti sretno oženjeni i imati prekrasnu obitelj ili ćete biti usamljeni i tužni do kraja života. Također, mogli biste vjerovati da kad biste smršavili X kilograma svi bi vaši problemi nestali. U psihoterapiji ovu ideju da stvari mogu biti samo na ovaj ili onaj način nazivaju binarnim razmišljanjem. Realnost je da je život složen. Nijedan posao nije savršen, nijedna veza neće riješiti sve vaše probleme, a mršavljenje neće učiniti da sve u vašem životu bude dobro. Prepoznavanje da čak i najprivlačnija priča ili scenarij vjerojatno uključuje neke od složenosti i teškoća života može znatno olakšati uživanje I zahvalnost u onome što imate.

Uzmite si malo vremena za sebe i u miru pokušajte „prizvati“ svoju unutarnju mudrost, intuiciju, za preispitivanje svojih ideja o onome što vidite. Ako se vratimo na početak priče u kojoj vam opisujem da je kupovanje beskorisnih igračaka djeci bio dio edukacije kako bi razvili unutarnju mudrost. Terapeuti ovu mudrost nazivaju testiranjem stvarnosti odnosno sposobnošću da budemo realistični u pogledu emocija i iskustava.
Život nije bajka
Većina nas je ovu lekciju naučila iz osobnog iskustva s vlastitim roditeljima, braćom, prijateljima i kolegama s posla. Znamo da brak ne vodi do životne sreće. Ipak, kad mnogi od nas vide par koji izgleda sretno, automatski pomislimo: “To je ono što želim. Tada ću zauvijek biti sretan.” Testiranje stvarnosti pomoglo bi objasniti da nije moguće biti sretan zauvijek, ali da svi možemo imati razdoblja velike sreće i radosti. Baš je u tome ljepota življenja. Barem jest ako je prihvatimo kao takvu. Ne zaboravimo da ispod površine lijepe žene ili zgodnog muškarca, ispod slike para koji se obožava pa čak i u najsretnijoj obitelji, kriju se i poteškoće. Jer, istina je da život nije bajka. Život je hrpa uspona i padova, ali ako radite na tome da cijenite dobro u lošem i prepoznajete loše u dobrom imate mnogo bolje šanse živjeti život pun zadovoljstva.
Naslovna animacija: Canva